Aktualności

        • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2025/2026👩‍🎓🌞🧑‍🎓🌞
          • ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2025/2026👩‍🎓🌞🧑‍🎓🌞

          • Mszą św. w kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej rozpoczęliśmy dziś pożegnanie ze szkołą. Uroczystość zakończenia roku szkolnego kontynuowana była w szkole, a gośćmi byli dziś licznie przybyli Rodzice z Przewodniczącą Rady Rodziców Panią Katarzyną Naporą na czele oraz Wójt Gminy Niedźwiedź Pan Rafał Rusnak. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego, nastąpiło uroczyste przekazanie Sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy klasy 8 nowemu pocztowi z klas 7. Następnie, po przemówieniach zaproszonych gości, nasi Ósmoklasiści zaprezentowali pożegnalny program artystyczny, w którym znalazły się wspomnienia, podziękowania, chwile uśmiechu i wzruszeń. Bardzo nam ciężko z Wami się rozstawać ale dla Was kochani czas już wyfrunąć z gniazda i zdobywać nowe cele w życiu. Szczęśliwej drogi, już czas

            Po rozdaniu świadectw, nagród i statuetek za osiągnięcia sportowe, wszyscy udali się do klas na ostatnie przed wakacjami spotkania z Wychowawcami.

            Życzymy wszystkim udanych wakacji i dobrego wypoczynku!

            Składamy Wielkie

            Podziękowania dla Zarządu Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej oraz dla Rady Rodziców za ufundowanie nagród książkowych, pamiątkowych statuetek i dyplomów dla naszych uczniów

            Załączamy życzenia wszelkiej pomyślności i samych słonecznych dni

        • UHONOROWANI NA SESJI RADY GMINY NIEDŹWIEDŹ🥇🏆
          • UHONOROWANI NA SESJI RADY GMINY NIEDŹWIEDŹ🥇🏆

          • Na zaproszenie Przewodniczącego Rady i Wójta Gminy Niedźwiedź, delegacja naszej szkoły wzięła dziś udział w XXIX Sesji Rady Gminy Niedźwiedź. Zaproszenie wraz z dyrektor szkoły Agnieszką Sasal i nauczycielem wychowania fizycznego Ireneuszem Potaczkiem otrzymali uczniowie: Szymon Cebula, Patryk Potaczek, Dawid Skarżyński, Jakub Stąpór, Grzegorz Stróżak i Jakub Szczypta, którzy po zdobyciu Mistrzostwa powiatu limanowskiego, a następnie wygrywając Półfinał wojewódzki, w dniu 3 czerwca w Tarnowie wygrali Finał wojewódzki i zostali Mistrzami Małopolski w trójboju lekkoatletycznym

            Chłopcy odebrali gratulacje i nagrody od władz Gminy Niedźwiedź oraz od Starosty limanowskiego i od Radnych powiatowych Jadwigi Cichańskiej i Grzegorza Wójcika. To ogromne wyróżnienie dla naszych wspaniałych, ambitnych i walecznych chłopaków

            Brawo

            Gratulacje otrzymali także trener Pan Irek Potaczek oraz Pani Dyrektor szkoły Agnieszka Sasal.

            Dziękujemy

            Zdjęcia: Pani Anna Liberda

        • LEKCJA OTWARTA Z UDZIAŁEM RODZICÓW W KLASIE 2A🍀🐸🌻🐦
          • LEKCJA OTWARTA Z UDZIAŁEM RODZICÓW W KLASIE 2A🍀🐸🌻🐦

          •  

            W dniu 23 czerwca, w Dniu Taty oraz z okazji niedawnego Dnia Mamy, uczniowie klasy 2a wraz z wychowawcą mgr Katarzyną Chryc, zaprosili do szkoły Rodziców. Podczas wspólnej lekcji, w której udział wzięła także Dyrektor szkoły Agnieszka Sasal oraz Pedagog szkolna Anna Grzybowska-Lis, zaprezentowali oni piękne wiosenno-letnie przedstawienie. Po spektaklu, dzieci rozdały swoim Rodzicom laurki z życzeniami a następnie wspólnie miło spędzili czas przy smakołykach przygotowanych przez Mamy z Klasowej Rady Rodziców

        • KUP 5 KSIĄŻEK PO 5 ZŁ KAŻDA!
          • KUP 5 KSIĄŻEK PO 5 ZŁ KAŻDA!

          • Okaż sprzedawcy świadectwo za rok szkolny 2025/2026, na którym widnieje 5 lub 6 z historii i kup 5 dowolnych książek w łącznej cenie 25 zł.

            Oferta obowiązuje od 26 czerwca 2026 r. do 31 sierpnia 2026 r.

            Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem akcji i na zakupy do księgarń stacjonarnych i księgarni online.

        • ZAPROSZENIE👩‍🎓👨‍🎓
          • ZAPROSZENIE👩‍🎓👨‍🎓

          • W dniu 26 czerwca 2026r. odbędzie się uroczystość zakończenia roku szkolnego 2025/2026.

            Program uroczystości:

            8.00 - Msza św. w kościele w Porębie Wielkiej

            9.00 - Uroczystość na sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej.

            ZAPRASZAMY!!!

        • KARTA ROWEROWA🚴🚴‍♀️🚴‍♂️
          • KARTA ROWEROWA🚴🚴‍♀️🚴‍♂️

          • W dniu 18 czerwca 2024r. uczniowie kl. IV a i IV b Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej przystąpili do egzaminu na kartę rowerową.

            Egzamin składał się z dwóch części.

            Część teoretyczna

            Odbywała się w formie testu jednokrotnego wyboru. Pytania dotyczyły: ogólnej znajomości przepisów ruchu drogowego, znajomości znaków drogowych i zasad obowiązujących pieszych i rowerzystów oraz udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie, którzy zaliczyli część teoretyczną przystąpili do egzaminu praktycznego.

            Część praktyczna

            Egzamin praktyczny odbył się w na parkingu szkolnym. Polegał na ocenie kierującego rowerem pod względem:

            a) przestrzegania przepisów w ruchu drogowym,

            b) umiejętności prawidłowej techniki jazdy, a w szczególności:

            - pozycja kierującego na rowerze,

            - upewnienie się o możliwości jazdy,

            - upewnianie się o możliwości wykonania skrętu i sygnalizowanie zmian kierunku jazdy,

            - hamowanie i zatrzymywanie pojazdu w określonym miejscu.

            Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu zarówno w części teoretycznej oraz praktycznej czuwał nauczyciele techniki z uprawnieniami do przeprowadzenia Egzaminu na kartę rowerową – mgr Urszula Kapturkiewicz.

            Egzamin na kartę rowerową zaliczyło 26 uczniów.

            Wszystkim szczęśliwym posiadaczom karty rowerowej życzymy bezpiecznej jazdy i GRATULUJEMY

            mgr Urszula Kapturkiewicz

        • GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
          • GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY

          • Uczniowie klasy VI naszej szkoły - Blanka Cichańska, Nikola Cichorz i Maksymilian Michnowski, wzięli udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym „O Pióro Wójta Gminy Niedźwiedź”, który odbył się w Zespół Placówek Oświatowych im. Katarzyny Smreczyńskiej w Koninie

            Uczestnicy zmierzyli się z wymagającym dyktandem, sprawdzającym znajomość zasad polskiej ortografii i interpunkcji. Konkurs był doskonałą okazją do rozwijania zainteresowań językowych oraz sprawdzenia swoich umiejętności w rywalizacji z uczniami z innych szkół gminy.

            Serdecznie gratulujemy zwycięzcom konkursu i wszystkim uczestnikom

            Naszym reprezentantom gratulujemy zaangażowania i godnego reprezentowania szkoły

            Opiekun uczniów - mgr Agnieszka Rataj

        • II MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY „RATUJ Z KLASĄ” 🚨🚑🚨🚒🚨
          • II MIĘDZYSZKOLNE ZAWODY „RATUJ Z KLASĄ” 🚨🚑🚨🚒🚨

          • W dniu 11 czerwca uczniowie naszej szkoły wzięli udział w II Międzyszkolnych Zawodach Pierwszej Pomocy „RATUJ Z KLASĄ”, które odbyły się w Szkole Podstawowej w Łostówce.

            Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy VIII:

            Zofia Cichańska

            Fabian Pępek

            Wiktor Rapacz

            Uczestnicy zmierzyli się z trzema zadaniami praktycznymi na różnych stanowiskach, sprawdzającymi umiejętności udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanym.

            W zawodach wzięło udział 12 szkół. Nasi uczniowie wykazali się dużą wiedzą, zaangażowaniem oraz umiejętnością działania pod presją czasu, zdobywając 5 miejsce z wynikiem 58,5 punktów.

            Opiekunem naszych uczniów była mgr Jolanta Smaciarz, której dziękujemy za przygotowanie młodzieży do udziału w zawodach oraz wsparcie podczas wydarzenia.

            Serdecznie gratulujemy Zofii, Fabianowi i Wiktorowi osiągniętego wyniku oraz dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły!

        • WYCIECZKA PEŁNA ATRAKCJI🚌🚌🔍🍫🍭🕰🐾🍀
          • WYCIECZKA PEŁNA ATRAKCJI🚌🚌🔍🍫🍭🕰🐾🍀

          • W dniach 9 - 10.06 odbyła się dwudniowa wycieczka do Krosna i Jasła dzieci z klas 1-3. Uczniowie zwiedzali Hutę Szkła, gdzie oglądali cały proces produkcji szkła. Samodzielne wybijali pamiątkowe szklane medale

            Następnie w fabryce czekolady poznawali rodzaje czekolady i sposób ich powstawania. Sami projektowali swoje słodycze, które później zabierali ze sobą

            Ostatnim punktem programu w tym dniu było wejście do Muzeum Zegarów Wieżowych oraz spacer po Krośnie

            Po bardzo intensywnym dniu pojechaliśmy do hotelu na ciepły posiłek i nocleg. Drugi dzień znów rozpoczął się na słodko, przy produkcji lizaków. Dzieci poznawały eliksiry smakowe, rodzaje cukru, oraz komponowały swojego lizaka

            W drodze powrotnej do domu wstąpiliśmy jeszcze do Muzeum Przyrodniczego Magurskiego Parku Narodowego, gdzie poznawaliśmy tajniki przyrody regionu podkarpackiego

            Do domów wróciliśmy zmęczeni, ale zadowoleni. Wycieczka była bardzo kształcąca i interesująca

            Organizatorami i opiekunami wycieczki byli nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej. Dziękujemy

        • KAMPANIA EDUKACYJNA "EMPATIA MŁODYCH"
          • KAMPANIA EDUKACYJNA "EMPATIA MŁODYCH"

          • Uczniowie klas VI i VII uczestniczyli w konferencji „Empatia Młodych – myślę, czuję, działam”, która odbyła się w Miejski Ośrodek Kultury w Mszanie Dolnej

            Było to wydarzenie pełne inspirujących spotkań, ciekawych warsztatów oraz wartościowych rozmów z ludźmi, którzy swoją postawą i działalnością pokazują, jak ważne są empatia, wrażliwość i zaangażowanie społeczne.

            W programie znalazły się warsztaty, konferencja oraz spotkania z interesującymi gośćmi, którzy zachęcali młodzież do refleksji nad własnymi emocjami, relacjami z innymi oraz odpowiedzialnym działaniem na rzecz lokalnej społeczności.

            Celem wydarzenia było promowanie postaw opartych na empatii, wzajemnym szacunku, otwartości na potrzeby drugiego człowieka oraz rozwijanie kompetencji społecznych wśród młodych ludzi. Organizatorzy stworzyli przestrzeń do wymiany doświadczeń, zdobywania nowej wiedzy i budowania pozytywnych relacji.

            Uczniowie wrócili z wydarzenia pełni pozytywnych emocji i nowych inspiracji. Jak sami podkreślali – było po prostu super!

            Opiekunem uczniów podczas wyjazdu była Pedagog szkolna mgr Agnieszka Rataj.

            Dziękujemy za zaproszenie

            Kierunek Przyszłość oraz

            Strefa Psychologa Szkolnego.

        • DWA DNI W WARSZAWIE
          • DWA DNI W WARSZAWIE

          • W czwartek 28 maja o godz 3.45 nad ranem, pod szkołą w Porębie Wielkiej dokładnie 111 uczniów z klas 4-8 wraz z 8 nauczycielami spotkało się na zbiórce, aby dwoma autokarami wyruszyć na dwu dniową wycieczkę do stolicy Polski.

            W pierwszym dniu, już po samym przyjeździe odwiedziliśmy Centrum Nauki Kopernik . Następnie w zjedliśmy obiad w Centrum Powiśle gdzie każdy mógł wybrać sobie co tylko zechce w tzw ,, food hall" w ponad 20 stoiskach z przeróżnymi potrawami z różnych stron świata. Kolejnym punktem wycieczki był bardzo wyczekiwany stadion PGE Narodowy. Następnie to na co nasi uczniowie czekali najbardziej, czyli hotel gdzie od kilku dni trwała prawdziwa,, batalia " kto z kim w pokoju. Kolacja w hotelu , nocleg oraz śniadanie iw kolejny dzień zaczynamy zwiedzanie od Łazienek Królewskich. Następnie Pałac Kultury i Nauki , a na koniec Muzeum Kosmosu.

            Warszawę żegnamy obiadem w restauracji ,, Pod dwoma złotymi łukami" i wieczorny powrót do Poręby.

            Wracamy cało i zdrowo , a to najważniejsze przy takiej liczbie uczniów.

            Wycieczka była udana i pełna ciekawych atrakcji

            Organizatorem i kierownikiem wycieczki był Pan Ireneusz Potaczek, a opiekunami Panie: Urszula Kapturkiewicz, Małgorzata Białoń Treit, Oksana Oleksandrova, Wietrzyk Katarzyna, Rataj Agnieszka, Wanda Smaciarz oraz Aksamit Małgorzata. Dziękujemy za organizację i opiekę podczas tej wspaniałej wycieczki

        • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE
          • SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

          • nformujemy, że w czwartek 11 czerwca o godz. 16.00 odbędzie się w naszej szkole spotkanie organizacyjne z Rodzicami uczniów przyjętych do klas pierwszych na rok szkolny 2026/2027.

            Zapraszamy Rodziców!

            Dyrekcja szkoły i Wychowawcy.

        • NAJLEPSI W MAŁOPOLSCE 🏆🥇
          • NAJLEPSI W MAŁOPOLSCE 🏆🥇

          • 3 razy na TAK!!!

            Po mistrzostwie powiatu, następnie rejonu (półfinał wojewódzki), przyszedł czas na mistrzostwa województwa w trójboju lekkoatletycznym, które odbyły się w Tarnowie 3 czerwca 2026 r.

            Nasi chłopcy znów okazali się najlepsi, wygrywając zdecydowanie takimi miastami jak Kraków, Nowy Sącz , Tarnów czy Olkuszi zdobywając Mistrzostwo województwa małopolskiego

            W klasyfikacji indywidualnej Patryk Potaczek zdobył pierwsze miejsce w Małopolsce

            Największy tegoroczny sukces i chyba największy lekkoatletyczny w historii szkoły stał się faktem! Wielkie brawa i gratulacje

            Rada rodziców naszej szkoły zafundowała naszym mistrzom przepyszny obiad w postaci pizzy, którą zjedli w drodze powrotnej z Tarnowa. Dziękujemy

            Uwaga przedstawiamy skład drużyny Mistrzow województwa małopolskiego:

            Potaczek Patryk

            Stąpór Jakub

            Cebula Szymon

            Skarżyński Dawid

            Szczypta Jakub

            Stróżak Grzegorz

            Nauczyciel : Ireneusz Potaczek

            Naprawdę wyczyn chłopców przejdzie do historii oby tak dalej w kolejnych latach!

        • DEBIUT NASZEGO SZACHISTY
          • DEBIUT NASZEGO SZACHISTY

          • W sobotę 30 maja, w rabczańskim amfiteatrze odbywał się XVIII Turniej Szachowy dla dzieci o Wielki Puchar Czekoladowy.

            W tej intelektualnej rywalizacji brał udział po raz pierwszy Bartek Kurek, uczeń klasy VI. Dobry start Bartka (12 miejsce na 38 zawodników), napawa nadzieją na sukcesy naszego ucznia w tej dziedzinie na przyszłość

            Opiekun-Pedagog szkolny mgr Anna Grzybowska-Lis, prowadząca zajęcia pozalekcyjne "Koło szachowe", cieszące się w naszej szkole dużym zainteresowaniem. Na zajęcia koła uczęszcza 28 uczniów w dwóch grupach wiekowych.

        • NASZA DRUŻYNA W FINALE MAŁOPOLSKI🏆🥇👏👏👏
          • NASZA DRUŻYNA W FINALE MAŁOPOLSKI🏆🥇👏👏👏

          • Oni znów to zrobili!

            Nasi młodzi trójboiści lekkoatletyczni po raz 3 z rzędu awansowali na Mistrzostwa województwa w tej dyscyplinie.

            W Mszanie Dolnej 27 maja 2026 nie mieli sobie równych w zawodach rejonowych (półfinał wojewódzki) wygrywając zdecydowanie!

            Dodatkowo indywidualnie cała piątka znalazła się w najlepszej 11 zawodów.

            1m Patryk Potaczek

            6m Jakub Stąpór

            8m Dawid Skarżyński

            9m Szymon Cebula

            11m Jakub Szczypta

            Dzięki tym wynikom zdobyliśmy wystarczającą ilość punktów które pozwoliły zająć 1 miejsce i awans na zawody wojewódzkie, które 3 czerwca odbędą się w Tarnowie.

            Dla przypomnienia chłopcy 2 lata temu zajęli 5 m w województwie ,a rok temu 4m. W tym roku zapowiadają walkę o medale!

            Skład drużyny naszych mistrzów:

            Patryk Potaczek

            Jakub Stąpór

            Szymon Cebula

            Jakub Szczypta

            Dawid Skarżyński

            Grzegorz Stróżak

            Nauczyciel i opiekun Ireneusz Potaczek

            Wielkie brawa i gratulacje dla drużyny i trenera, trzymamy kciuki za jutrzejszy finał

        • DZIEŃ DZIECKA🍦🍬🍭🌞🌈❤️
          • DZIEŃ DZIECKA🍦🍬🍭🌞🌈❤️

          • "Gdy śmieje się dziecko śmieje się cały świat"

            Obchody Dnia Dziecka w naszej szkole minęły dziś pod znakiem dobrej zabawy ze sportem na wesoło. Tradycyjne konkurencje - przeciąganie liny, wejście na skrzynię, rzuty i skoki do celu przyniosły wszystkim - młodszym i starszym dzieciom dużo śmiechu i radości. Pysznej zabawy dopełnieniły smakołyki podane na jadalni oraz słodycze i lody na deser rozdawane dzieciom przez wesołą wiewiórkę Renatkę.

            Organizatotami sportowych zmagań byli nasi panowie wuefiści a smaczne grillowe potrawy przygotowali kucharze z paniami z obsługi.

            Serdecznie dziękujemy sponsorom: Zakład mięsny "Napora", Hurtowni SAMAR z Nowego Sącza, Piekarnia Rusnak oraz Radzie Rodziców

        • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE🥉🥈🥉
          • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE🥉🥈🥉

          • Kolejne zawody lekkoatletyczne w Mszanie Dolnej to zawody drużynowe w ramach Igrzysk Młodzieży( klasy 7-8) a także festiwal sztafet również w tej kategorii wiekowej które odbyły sie 26 maja.

            Nasze drużyny dziewcząt i chłopców zajęły odpowiednio

            3 i 4 miejsce w składach:

            Dziewczęta:

            Tram Maja

            Cichańska Zofia

            Grabka Wiktoria

            Czech Julia

            Zapała Ismena

            Szywała Alicja

            Szczypta Amelia

            Jania Zuzanna

            Halama Oliwia

            Sater Julita

            Cichorz Lena

            Chłopcy:

            Jarosz Tymoteusz

            Pępek Fabian

            Kubowicz Mateusz

            Kubowicz Jakub

            Rapacz Wiktor

            Rusnak Mykyta

            Halama Wojciech

            Bajak Maciej

            Kozyra Grzegorz

            Zelek Aleksander

            Grzyb Karol

            Popielski Jakub

            Opiekun Ireneusz Potaczek

            W tym samym dniu odbyły się rownież zawody w biegach sztafetowych na 4x100m oraz w sztafecie olimpijskiej ( 100m, 200m, 400m, 800m).

            Wystartował komplet sztafet w składach:

            Sztafeta dziewcząt 4x100m:

            Jania Zuzanna

            Szywała Alicja

            Szczypta Amelia

            Cichorz Lena

            Sztafeta olimpijska dziewcząt:

            Tram Maja

            Liberda Gabriela

            Jania Zuzanna

            Szywała Alicja

            Sztafeta chłopców 4x100m:

            Jarosz Tymoteusz

            Cebula Kacper

            Zelek Aleksander

            Kozyra Grzegorz

            Sztafeta olimpijska chłopców:

            Pępek Fabian

            Kubowicz Mateusz

            Kozyra Grzegorz

            Jarosz Tymoteusz

            Najlepszy wynik to:

            2 miejsce sztafety dziewcząt 4x100m

            3 miejsce sztafety olimpijskiej dziewcząt

            4m sztafety 4x100m chłopców

            6m sztafety olimpijskiej chłopców

            Opiekunem obydwóch drużyn był Ireneusz Potaczek.

        • OBCHODY EUROPEJSKIEGO DNIA PARKÓW NARODOWYCH W GPN🌳🦉🌲🦎🦔🐾
          • OBCHODY EUROPEJSKIEGO DNIA PARKÓW NARODOWYCH W GPN🌳🦉🌲🦎🦔🐾

          • W dniu 22 maja uczniowie klasy V, pod opieką wychowawcy mgr Małgorzaty Aksamit i nauczyciela biologii mgr Wandy Smaciarz, udali sie do Gorczańskiego Parku Narodowego świętować obchody Europejskiego Dnia Parków Narodowych. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem zwiedzali wystawę przyrodniczą oraz wzięli udział w grze terenowej, która wzbudziła wiele emocji. Była to także okazja, by porozmawiać i przyjrzeć się z bliska pięknej przyrodzie która nas otacza

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
      • tel./fax (018) 33-17-012
      • Szkoła Podstawowa
        im. Władysława Orkana
        w Porębie Wielkiej
        34-735 Niedźwiedź,
        woj. małopolskie, powiat limanowski

        Adres do e-Doręczeń:
        AE:PL-19229-78758-SUFSV-29
        Poland
    • Logowanie

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 49419