Aktualności

        • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE🥉🥈🥉
          • ZAWODY LEKKOATLETYCZNE🥉🥈🥉

          • Kolejne zawody lekkoatletyczne w Mszanie Dolnej to zawody drużynowe w ramach Igrzysk Młodzieży( klasy 7-8) a także festiwal sztafet również w tej kategorii wiekowej które odbyły sie 26 maja.

            Nasze drużyny dziewcząt i chłopców zajęły odpowiednio

            3 i 4 miejsce w składach:

            Dziewczęta:

            Tram Maja

            Cichańska Zofia

            Grabka Wiktoria

            Czech Julia

            Zapała Ismena

            Szywała Alicja

            Szczypta Amelia

            Jania Zuzanna

            Halama Oliwia

            Sater Julita

            Cichorz Lena

            Chłopcy:

            Jarosz Tymoteusz

            Pępek Fabian

            Kubowicz Mateusz

            Kubowicz Jakub

            Rapacz Wiktor

            Rusnak Mykyta

            Halama Wojciech

            Bajak Maciej

            Kozyra Grzegorz

            Zelek Aleksander

            Grzyb Karol

            Popielski Jakub

            Opiekun Ireneusz Potaczek

            W tym samym dniu odbyły się rownież zawody w biegach sztafetowych na 4x100m oraz w sztafecie olimpijskiej ( 100m, 200m, 400m, 800m).

            Wystartował komplet sztafet w składach:

            Sztafeta dziewcząt 4x100m:

            Jania Zuzanna

            Szywała Alicja

            Szczypta Amelia

            Cichorz Lena

            Sztafeta olimpijska dziewcząt:

            Tram Maja

            Liberda Gabriela

            Jania Zuzanna

            Szywała Alicja

            Sztafeta chłopców 4x100m:

            Jarosz Tymoteusz

            Cebula Kacper

            Zelek Aleksander

            Kozyra Grzegorz

            Sztafeta olimpijska chłopców:

            Pępek Fabian

            Kubowicz Mateusz

            Kozyra Grzegorz

            Jarosz Tymoteusz

            Najlepszy wynik to:

            2 miejsce sztafety dziewcząt 4x100m

            3 miejsce sztafety olimpijskiej dziewcząt

            4m sztafety 4x100m chłopców

            6m sztafety olimpijskiej chłopców

            Opiekunem obydwóch drużyn był Ireneusz Potaczek.

        • OBCHODY EUROPEJSKIEGO DNIA PARKÓW NARODOWYCH W GPN🌳🦉🌲🦎🦔🐾
          • OBCHODY EUROPEJSKIEGO DNIA PARKÓW NARODOWYCH W GPN🌳🦉🌲🦎🦔🐾

          • W dniu 22 maja uczniowie klasy V, pod opieką wychowawcy mgr Małgorzaty Aksamit i nauczyciela biologii mgr Wandy Smaciarz, udali sie do Gorczańskiego Parku Narodowego świętować obchody Europejskiego Dnia Parków Narodowych. Uczniowie z wielkim zaciekawieniem zwiedzali wystawę przyrodniczą oraz wzięli udział w grze terenowej, która wzbudziła wiele emocji. Była to także okazja, by porozmawiać i przyjrzeć się z bliska pięknej przyrodzie która nas otacza

        • BILET NA DZIEŃ DZIECKA ZA 1 ZŁ🚆
          • BILET NA DZIEŃ DZIECKA ZA 1 ZŁ🚆

          • Już w następny weekend (30-31 maja) dzieci i młodzież szkolna będą mogły podróżować po Małopolska pociągami regionalnymi za symboliczną 1 złotówkę!

            W ramach oferty dostępny będzie dobowy bilet sieciowy, który pozwala na nielimitowaną liczbę przejazdów pociągami Koleje Małopolskie, Koleje Śląskie i POLREGIO, a także autobusami Małopolskie Linie Dowozowe (z wyłączeniem odcinka Muszyna – Poprad-Tatry).

            Z oferty mogą skorzystać dzieci i młodzież po okazaniu ważnej legitymacji szkolnej, innego dokumentu uprawniającego do ulgi, dokumentu potwierdzającego wiek (także w aplikacji mObywatel) lub – w przypadku najmłodszych – oświadczenia rodzica lub opiekuna.

            Dzieci do 4. roku życia podróżują nieodpłatnie!

            To świetna okazja, by wspólnie spędzić czas, odkrywać Małopolskę i wybrać się na rodzinną wycieczkę koleją lub autobusami MLD!

            Jakie miejsca w naszym regionie polecilibyście na rodzinny weekend?

            Małopolska Organizacja Turystyczna | #małopolska #dzieńdziecka #kolejemałopolskie #kolejeśląskie #polregio #biletzazłotówkę

        • ŻYCZENIA DLA NASZYCH KOCHANYCH MAM ❤️
          • ŻYCZENIA DLA NASZYCH KOCHANYCH MAM ❤️

          • Drogie Mamy!

            Z okazji Waszego święta składamy najserdeczniejsze życzenia – dużo zdrowia, radości, uśmiechu oraz codziennej dumy ze swoich dzieci.

            Dziękujemy za Waszą miłość, troskę, cierpliwość i wsparcie, które dają siłę każdego dnia.

            Niech każdy dzień przynosi Wam szczęście, spokój oraz wiele pięknych chwil spędzonych w gronie najbliższych.

            Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Mamy życzy Samorząd Uczniowski oraz cała społeczność szkolna.

        • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
          • GMINNY KONKURS RECYTATORSKI

          • 20 maja 2026 roku w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Recytatorski „Wiersze ks. Jana Twardowskiego dla dzieci”. Wydarzenie zgromadziło laureatów etapów szkolnych, którzy przedstawili wybrane wiersze ks. Jana Twardowskiego, prezentując wysoki poziom recytacji, wrażliwość artystyczną oraz piękną interpretację poezji.

            Konkurs rozpoczął się przedstawieniem pt. „Dlaczego wiersze ks. Twardowskiego są takie ważne?”, przygotowany przez uczniów naszej szkoły.

            Uczestników oceniało jury w składzie:

            • mgr Danuta Stachura

            • mgr Aleksandra Augustyn

            • mgr Paulina Stożek

            Po wysłuchaniu wszystkich recytacji komisja przyznała następujące miejsca:

            I miejsce – Zofia Napora kl. 2 – SP Niedźwiedź

            II miejsce – Julia Potaczek kl. 2 -SP Niedźwiedź

            III miejsce – Emilia Zapała kl. 3 – SP Poręba Wielka

            Wyróżnienia otrzymali:

            • Jakub Podoba – SP Niedźwiedź

            • Aleksandra Palac – ZPO Konina

            Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody za udział.

            Fundatorami nagród była Gminna Biblioteka Publiczna i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, której serdecznie dziękujemy za wsparcie i zaangażowanie w organizację konkursu.

            W konkursie uczestniczyli również rodzice oraz opiekunowie dzieci ze szkół biorących udział w konkursie. Dziękujemy za Waszą obecność i wspólne tworzenie wyjątkowej atmosfery tego wydarzenia.

            Organizatorami konkursu były:

            mgr Małgorzata Kielusiak, mgr Katarzyna Wietrzyk, mgr Katarzyna Adamczyk

        • SPOTKANIA PROFILAKTYCZNE Z POLICJĄ👮👮‍♀️
          • SPOTKANIA PROFILAKTYCZNE Z POLICJĄ👮👮‍♀️

          • W naszej szkole odbył się cykl spotkań profilaktycznych we współpracy z Komisariatem Policji w Mszanie Dolnej. W dniu 21 maja, podczas zebrania z rodzicami Policjanci przedstawili rodzicom zagrożenia i konsekwencje prawne niebezpiecznych zachowań dzieci. Dzień później Policjanci przeprowadzili pogadanki z uczniami klas 4-8. Tematem spotkania były zagrożenia w internecie, w szczególności hejt oraz niewłaściwe zachowania wśród rówieśników. Zwrócono uwagę na problem obrażania innych, agresji słownej, bójek, a także sięgania po środki psychoaktywne. Uczniowie dowiedzieli się, jakie konsekwencje mogą wynikać z takich zachowań oraz gdzie szukać pomocy w trudnych sytuacjach.

            Obydwa spotkania wychodziły naprzeciw bieżącym problemom, były bardzo pouczające i miały na celu skłonienie uczestników do refleksji nad odpowiedzialnym zachowaniem zarówno w sieci, jak i w codziennym życiu.

            Spotkania profilaktyczne przeprowadzili asp. sztab. Daniel Stasik, dzielnicowy mł. asp. Janusz Krawiec i sierż. Justyna Kania.

            Składamy serdeczne podziękowania dla Komendanta Komisariatu Policji w Mszanie Dolnej nadkom. Wiesława Czamary za wydelegowanie Policjantów do naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy i gratulujemy Policjantom wzorowego przeprowadzenia tej cennej lekcji profilaktycznej

            Organizator spotkań Pedagog szkolny mgr Agnieszka Rataj .

        • SUKCESY LEKKOATLETYCZNE🏆🥇🏆🥈🏆🥉
          • SUKCESY LEKKOATLETYCZNE🏆🥇🏆🥈🏆🥉

          • Na stadionie im. Jana Ciszewskiego w Mszanie Dolnej we wtorek 19.05.2026 odbyły się Mistrzostwa powiatu limanowskego w trójboju lekkoatletycznym.

            Trójbój lekkoatletyczny (skok w dal, bieg na 60m, rzut pp) to dyscyplina dla rocznika 2015/2016 .

            Po sukcesach z lat poprzednich w tej dyscyplinie i tym razem nasza szkoła osiąga bardzo dobre rezultaty.

            Dziewczęta w składzie:

            Nowak Amelia

            Olszewska Wiktoria

            Porębska Emilia

            Kacik Emilia

            Kowalczyk Nadia

            Jarosz Eliza zajmują 3 miejsce na 14 drużyn

            Amelia Nowak indywidualnie wygrywa całe zawody w stawce 58 zawodniczek

            Chłopcy w składzie:

            Potaczek Patryk

            Stąpór Jakub

            Cebula Szymon

            Szczypta Jakub

            Skarżyński Dawid

            Stróżak Grzegorz

            wygrywają zdecydowanie całe zawody na 14 drużyn i kwalifikują się na zawody rejonowe czyli półfinał wojewódzki(27 maj)

            Indywidualnie w stawce 64 zawodników:

            Patryk Potaczek miejsce 2, Jakub Stąpór miejsce 4 a Jakub Szczypta i Szymon Cebula egzekwo miejsce 6.

            Brawa i gratulacje dla wszystkich zawodników i trenera

            Opiekunem i nauczycielem obydwu drużyn jest Ireneusz Potaczek.

        • ZEBRANIE Z RODZICAMI
          • ZEBRANIE Z RODZICAMI

          • Zapraszamy Rodziców na zebranie, które odbędzie się w czwartek 21 maja o godz. 16.00

            Szczegóły dotyczące zebrania przesłane były Rodzicom w poniedziałek przez dziennik elektroniczny. Ze względu na ważne sprawy liczymy na obecność wszystkich Rodziców.

            Pokaż mniej

        • "ZACHOWAĆ TO, CO DOBRE"
          • "ZACHOWAĆ TO, CO DOBRE"

          • 15 maja mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Gali podsumowującej innowację pedagogiczną „Zachować to, co DOBRE” w Szkole Podstawowej im. Leopolda Węgrzynowicza w Dobrej.

            Uroczystość uświetnił występ zespołu „Zagórzańskie Iskry”, który zachwycił wszystkich pięknem regionalnych pieśni, a podczas części artystycznej prezentowane były również wiersze z tomiku „W cieniu Słowa”.

            Spotkanie stało się wyjątkową okazją do ukazania bogactwa folkloru Lachów i Zagórzan, a także do budowania serdecznych relacji i przyjaźni pomiędzy szkołami w Dobrej i Porębie Wielkiej.

            Serdecznie dziękujemy ks. Pawłowi Krzakowi, Panu Dyrektorowi Zbigniewowi Syktusowi oraz wszystkim Nauczycielom za niezwykle ciepłe, życzliwe i pełne serdeczności przyjęcie.

            Opiekę nad uczniami podczas wydarzenia sprawowały Panie Katarzyna Wietrzyk oraz Aleksandra Augustyn.

        • POWIATOWA RYWALIZACJA NASZYCH PIŁKARZY⚽️⚽️⚽️
          • POWIATOWA RYWALIZACJA NASZYCH PIŁKARZY⚽️⚽️⚽️

          • W czwartek 14 maja w Limanowej na obiektach MKS Limanovia odbyły się Mistrzostwa powiatu limanowskiego w piłce nożnej tzw ,,6 piłkarskie" roczniki 2013/14/15.

            W rywalizacji udział wzięło 12 drużyn czyli mistrzowie swoich gmin i miast, w tym mistrzowie gminy Niedźwiedź - SP Poręba Wielka.

            Poziom był wysoki i wyrównany a nasi uczniowie, podobnie jak ich starsi koledzy zajęli wysokie 6 miejsce. Brawo

            Skład drużyny naszej szkoły:

            Jania Eryk

            Zapała Jakub

            Rusnak Sebastian

            Stróżak Alan

            Rusnak Jan

            Smaciarz Jan

            Cebula Szymon

            Potaczek Patryk

            Stąpór Jakub

            oraz tylko na zawodach gminnych Woźniak Aleks i Michalczyk Jakub.

            Opiekun Ireneusz Potaczek

        • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W FINALE KONKURSU
          • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W FINALE KONKURSU

          • Udział w finale konkursu zawodoznawczego "Zawód nie zawodzi" zaowocował podwójnym sukcesem naszych ósmoklasistów:

            I miejsce Natalii Michnowskiej w branży budowlanej

            I miejsce Wiktora Rapacza w branży elektrycznej

            Serdeczne gratulacje i brawa dla zwycięzców oraz dla wszystkich uczestników konkursu

            Organizator konkursu: Zespół Szkół Techniczno - Informatycznych "Instal" w Mszanie Dolnej. Szkolni koordynatorzy: mgr Agnieszka Sasal i mgr Łukasz Sułkowski.

        • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY🍀
          • EGZAMIN ÓSMOKLASISTY🍀

          • Dziś w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej egzamin rozpoczęło 25 uczniów klasy ósmej. Trzydniowe zmagania egzaminacyjne rozpoczęli uczestnictwem we Mszy św. sprawowanej w ich intencji przez Księdza Proboszcza Zdzisława Bogdanika.

            Kochani Ósmoklasiści życzymy Wam powodzenia

        • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO 🇬🇧
          • OGÓLNOPOLSKI KONKURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO 🇬🇧

          • Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim drużynowym konkursie języka angielskiego "Wocabee", który w nowoczesny sposób wspiera naukę słownictwa poprzez interaktywne quizy językowe.

            Z dumą prezentujemy osiągnięcia naszych uczniów w konkursie, w którym pracując zespołowo rozwijali swoje umiejętności językowe poprzez interaktywne quizy.

            Runda krajowa (28.04–29.04.2026)

            Największy sukces osiągnęła drużyna klasy 5, która zajęła 60. miejsce w Polsce.

            W skład zespołu weszli: Jakub Pustelnik, Igor Wsół, Marcin Zapała, Alan Stróżak

            Runda wojewódzka (21.04–22.04.2026)

            Do tego etapu zakwalifikowało się aż 5 drużyn z naszej szkoły:

            Klasa 5 – 4. miejsce

            Klasa 7a – 16. miejsce

            Maciej Sutor, Grzegorz Kozyra, Lena Cichórz, Monika Zapała, Julita Sater, Hubert Misiura, Alexander Rosa

            Klasa 4b – 17. miejsce

            Amelia Nowak, Szymon Cebula, Patrycja Popielska, Karol Grzyb, Jakub Stąpór

            Klasa 4a – 42. miejsce

            Wiktoria Michnowska, Wiktoria Zapała, Dawid Skarżyński

            Klasa 7b – 60. miejsce

            Emilia Pitek, Jakub Rusnak, Oliwia Halama, Hubert Rusnak

            Runda powiatowa (15.04–16.04.2026)

            Największym sukcesem było zdobycie 1. miejsca przez drużynę klasy 5

            Wszystkie drużyny naszej szkoły znalazły się w czołówce konkursu, pokazując świetne przygotowanie i systematyczną pracę. Gratulacje dla wszystkich uczestników konkursu

            Serdeczne podziękowania dla szkolnych organizatorów konkursu Wocabee za zgłoszenie szkoły i przeprowadzenie tej inspirującej formy nauki języka angielskiego.

            Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie nagród

            Organizatorki konkursu: nauczycielki języka angielskiego mgr Małgorzata Aksamit i mgr Katarzyna Adamczyk

        • KÓŁKO SZACHOWE
          • KÓŁKO SZACHOWE

          • W naszej szkole, w ramach zajęć pozalekcyjnych powstało KÓŁKO SZACHOWE. Nauka tej królewskiej gry to dla uczniów okazja, aby rozwijać logiczne myślenie, pamięć, koncentrację i wyobraźnię przestrzenną w atmosferze zdrowej rywalizacji. Zajęcia są skierowane do wszystkich uczniów naszej szkoły i odbywają się w piątki o godzinie 12.00 - klasy 1-4, o godzinie 13.00 - klasy 5-8.

            Do grupy można dołączyć w każdej chwili, zajęcia są bezpłatne. Zapisy u Pani Pedagog mgr Anny Grzybowskiej-Lis, która zainicjowała i prowadzi zajęcia.

            Zapraszamy

            Składamy serdeczne podziękowania Gminnej Komisji ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Niedźwiedziu za przyznanie środków na realizację zajęć

        • MISTRZ POWIATU SZÓSTY W WOJEWÓDZTWIE🥇🏆🏃
          • MISTRZ POWIATU SZÓSTY W WOJEWÓDZTWIE🥇🏆🏃

          • W Nowym Targu 24 kwietnia odbyły się finały Województwa małopolskiego w biegach przełajowych. Reprezentantem naszej szkoły był Szymon Cebula z klasy 4b, który zdobył mistrzostwo w zawodach powiatowych.

            Na 118 startujących na 1000m zajął bardzo wysokie 6 miejsce. Brawa i gratulacje dla Szymona

        • PREMIERA TOMIKU POETYCKIEGO📖🌹
          • PREMIERA TOMIKU POETYCKIEGO📖🌹

          • Dnia 18 kwietnia odbyło się spotkanie autorskie poświęcone tomikowi poezji pt. „W cieniu Słowa” Aleksandry Augustyn - naszej nauczycielki języka polskiego. Wydarzenie przebiegło w atmosferze skupienia, wzruszenia i bliskości. Rozpoczęło się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej. Koncelebrowali ją kapłani: ks. proboszcz Zdzisław Bogdanik, ks. Władysław Ulmaniec, ks. dr Jerzy Smoleń, ks. Paweł Krzak, ks. dr Tadeusz Piwowarski, ks. prałat Józef Kuchta oraz ks. Tomasz Święs.

            Następnie w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów. Zaprezentowano wybrane wiersze autorki, a oprawę muzyczną zapewnił zespół „Zagórzańskie Iskry”. Nie zabrakło również okolicznościowych przemówień. Głos zabrali: wójt gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, sekretarz gminy Niedźwiedź Justyna Łabuz, radni powiatu limanowskiego – Jadwiga Cichańska i Grzegorz Wójcik, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Niedźwiedziu Bogusław Nawara, Maria Rataj – emerytowana nauczycielka szkoły, ks. Władysław Ulmaniec – emerytowany proboszcz parafii w Porębie Wielkiej oraz ks. dr Tadeusz Piwowarski – proboszcz parafii pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jurkowie.

            Spotkanie poprowadziła dyrektor szkoły, mgr Agnieszka Sasal, która w ciepłych słowach nakreśliła sylwetkę autorki i jej dorobek zawodowy w ciągu 22 lat pracy tej szkole. Uczniowie wprowadzili uczestników w poezję autorki.

            W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych, Związku Podhalan, OSP w Niedźwiedziu, Rady Rodziców, kapłani, współpracownicy autorki, uczniowie wraz z rodzicami, a także przyjaciele, znajomi i rodzina.

            Utwory Aleksandry Augustyn, osadzone w doświadczeniu wiary, refleksji oraz wrażliwości na piękno codzienności, spotkały się z bardzo życzliwym przyjęciem uczestników. W wydarzeniu uczestniczył również autor oprawy graficznej tomiku – Wiesław Flig, którego prace stanowią istotne dopełnienie publikacji.

            Po części oficjalnej był czas na indywidualne spotkania z autorką oraz dedykacje. Całość zakończył wspólny poczęstunek, sprzyjający rozmowom i dzieleniu się wrażeniami.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy przyczynili się do organizacji tego wydarzenia oraz swoją obecnością stworzyli jego wyjątkową atmosferę

            Zachęcamy do zapoznania się z pięknymi wierszami naszej Pani Oli.

            Zdjęcia: Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu

        • WIWAT MAJ, TRZECI MAJ
          • WIWAT MAJ, TRZECI MAJ

          • 30.04.2026 w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia z okazji 235. rocznicy uchwalenia w 1791r. drugiej na świecie a pierwszej w Europie, Konstytucji 3-go Maja.

            To wyjątkowe święto, które przypomina nam o ważnych datach historii naszej Ojczyzny oraz o tym, jak istotne są wartości takie jak wolność, patriotyzm i odpowiedzialność za wspólne dobro.

            Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Sztandaru szkoły i wspólnego odśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie uczniowie klasy 1b zaprezentowali majowe pieśni patriotyczne, do śpiewania których włączyła się cała szkoła.

            Dyrektor szkoły podkreśliła, że dzisiejszy patriotyzm to nie tylko pamięć o przeszłości, ale także dbałość o naukę, kulturę osobistą i szacunek do drugiego człowieka.

            Organizatorki Akademii: mgr Barbara Adamczyk, mgr Małgorzata Kieluszak i mgr Oksana Oleksandrova.

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
        • tel./fax (018) 33-17-012
        • Szkoła Podstawowa
          im. Władysława Orkana
          w Porębie Wielkiej
          34-735 Niedźwiedź,
          woj. małopolskie, powiat limanowski

          Adres do e-Doręczeń:
          AE:PL-19229-78758-SUFSV-29
          Poland
      • Logowanie

    • Liczba wizyt

      liczba odwiedzin: 49451