• Gwara

• O tutejszej gwarze pisze szczegółowo Józefa Kobylińska. Jest ona autorką „Słownika gwary

gorczańskiej”. Stwierdza ona, że gwara Poręby jest przejściowa miedzy podhalańska, a gwarami tzw.

pasa karpacko-podgórskiego. Cechą charakterystyczna regionu Zagórzan są między innymi:

- „mazurzenie” czyli wymowa ”s,c” zamiast „sz,cz”-jesce (jeszcze), sła (szła),

- „ł” protetyczne, czyli wymowa „ł” przed „o”- łojciec (ojciec), łojcyzna (ojczyzna)

- Odrębności w słownictwie , czyli inne znaczenie wyrazów „skrony tego” (przez to), „ka” (gdzie), „habina” (witka,gałązka), „gnotek” (pień)

- Archaizm podhalański- „przised” (przyszedł), „krzicy” (płacze)

- Głoski pochylone „o-a” mioł (miał), „e-y” syr (ser)

- „rz” wymawia się jak „rz”, a „ż” jak „z”- żeby (rzeby)

- Przejście „ch” w „k”- krzesny (chrzestny), krzan (chrzan)