Aktualności

        • ROK SZKOLNY 2025/2026 ROZPOCZĘTY
          • ROK SZKOLNY 2025/2026 ROZPOCZĘTY

          • Uroczystą Mszą św. sprawowaną w intencji całej społeczności szkolnej przez Księdza Proboszcza Zdzisława Bogdanika rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Następnie w szkole zabrzmiał pierwszy dzwonek, który zgromadził całą społeczność szkolną na sali gimnastycznej, gdzie wszystkich powitała Dyrektor szkoły Agnieszka Sasal, a zaczęła tradycyjnie od powitania klas pierwszych wraz z Wychowawcami. Nie zapomniano także o uczczeniu 86. rocznicy wybuchu II wojny światowej i jej ofiar minutą ciszy. Gościem dzisiejszej uroczystości był Pan Grzegorz Wójcik Wiceprzewodniczący Rady Powiatu limanowskiego, który skierował do wszystkich życzenia na nowy rok szkolny. Po wspólnej części uroczystości, uczniowie udali się na spotkania z Wychowawcami w klasach. Od jutra naukę w naszej szkole rozpoczyna 226 uczniów. Wszystkim życzymy powodzenia, osiągania zamierzonych celów oraz wielu małych i dużych sukcesów.

        • Stypendium
          • Stypendium

          • Stypendium Szkolne dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Niedźwiedź. 

            Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Niedźwiedziu, informuje że wnioski o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego na rok szkolny 2025/2026 przyjmowane będą w Referacie Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego od 1 września 2025 r. do 15 września 2025 r.

            Prawo do otrzymania stypendium w 2025 r. przysługuje osobie w rodzinie, której dochód nie przekracza kwoty – 823 zł netto (tj. kwota dochodu zgodna z zapisami art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).

            Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności gdy w rodzinie tej występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo – wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe (art. 90d ust. 1 ustawy o systemie oświaty).

            Warunkiem przyznania stypendium szkolnego jest wystąpienie łącznie dwóch przesłanek: spełnienia kryterium dochodowego oraz trudna sytuacja rodziny opisana powyżej.

            Do wniosku należy dołączyć:

            • Zaświadczenia o wysokości przychodów  z ostatniego miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku za m- c sierpień 2025 r. wszystkich pełnoletnich członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
            • zaświadczenie z zakładu pracy,
            • zaświadczenie lub kserokopia aktualnej decyzji z ZUS, KRUS – przyznającej lub o waloryzacji renty/emerytury (oryginał do wglądu),
            • kserokopie decyzji o korzystaniu lub niekorzystaniu ze świadczeń z GOPS (pomoc społeczna, pomoc socjalna),
            • kserokopia wyroku sądu zasądzającego alimenty lub zmieniającego wysokość zasądzonych alimentów wraz z potwierdzeniem ich otrzymywania (przekaz pocztowy, wyciąg bankowy) lub zaświadczenie komornika o nieściągalności alimentów,
            • w przypadku posiadania gospodarstwa rolnego kserokopia ostatniego nakazu płatniczego za 2025 r. (oryginał do wglądu),
            • w przypadku działalności gospodarczej, gdy była prowadzona w 2025 roku – zaświadczenie/oświadczenie o wysokości osiągniętego dochodu,
            • oświadczenie o podejmowaniu prac dorywczych i otrzymywaniu z tego tytułu dochodu,
            • oświadczenie o wysokości uzyskanych dochodów z innych źródeł.

            Wniosek_o_przyznanie_stypendium_szkolnego_2025-2026Pobierz

        • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO
          • ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

          • Program Uroczystego Rozpoczęcia roku szkolnego 2025/2026 w dniu 1 września 2025r.:

            8.00 - Msza św. z udziałem Pocztu sztandarowego szkoły w Kościele parafialnym w Porębie Wielkiej

            9.00 - Uroczystość na sali gimnastycznej w szkole, spotkania z wychowawcami w klasach. Zapraszamy

        • SUKCESY UCZNIÓW KLAS I–IV W NAUCE PŁYWANIA
          • SUKCESY UCZNIÓW KLAS I–IV W NAUCE PŁYWANIA

          • Uczniowie naszej szkoły brali udział w zajęciach pozalekcyjnych w ramach Projektu "Już Pływam" dofinansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. W dniach od 30 czerwca do 29 lipca na krytej pływalni AQUARIUS w Myślenicach odbyło się osiem zajęć z nauki i doskonalenia umiejętności pływania.

            Serdeczne podziękowania kierujemy do Urzędu Gminy w Niedźwiedziu oraz instruktorów pływalni w Myślenicach za zaangażowanie i wsparcie.

            Gratulujemy wszystkim uczniom oraz ich rodzicom osiągniętych postępów! Brawo

            Szkolny opiekun uczniów: mgr Oksana Oleksandrova.

        • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE ORKANOWSKIM
          • SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE ORKANOWSKIM

          • Prezentujemy wyniki konkursu plastyczno-poetyckiego pn "Władysław Orkan Zagórzanin" organizowanego przez Gorczański Oddział Związku Podhalan w Gminie Niedźwiedź.

            Wśród zwycięzców i wyróżnionych jest wielu naszych uczniów. Serdeczne gratulacje i brawa dla wszystkich uczestników konkursu

            W galerii prezentujemy prace naszych uczniów.

            Konkurs PLASTYCZNY

            pt. Władysław Orkan - Zagórzanin

            Kat. Klasa I - III

            Miejsce I - SZYMON CEBULA

            Miejsce II - DAGMARA JUSZCZAK

            Miejsce III - JAKUB WOŹNIAK

            Konkurs PLASTYCZNY

            pt. Władysław Orkan - Zagórzanin

            Kat. Klasa IV - VIII

            Miejsce I - NIKOLA CICHORZ

            Miejsce II - ALICJA JANIA

            Miejsce III - MILENA JUSZCZAK

            Konkurs Poetycki

            Miejsce I - MARCELINA KRAUS

            Miejsce II - KACPER CEBULA

            Miejsce III - MAJA TRAM

            WYRÓŻNIENIE

            - SEBASTIAN BURCZAK

            - AMADEUSZ DUDZIK

            - ALEXANDER ROSA

            - MONIKA ZAPAŁA

            - SEBASTIAN KARPIERZ

            - DOMINIK CICHAŃSKI

            - GRZEGORZ KOZYRA

            - NIKOLA ZAPAŁA

            Szkolnymi koordynatorkami konkursu były Panie mgr Aleksandra Augustyn i mgr Aleksandra Świerz-Zapała

            Zdjęcia: Gorczański Oddział Związku Podhalan im. Władysława Orkana w gm. Niedźwiedź

        • MISTRZ I UCZENNICA
          • MISTRZ I UCZENNICA

          • Uczennica naszej szkoły Alicja Szywała wraz z Wojciechem Kaletą w dniu 29 czerwca zajęli I miejsce w kategorii "Mistrz i uczeń" w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Festiwal ten jest jedną z najbardziej renomowanych imprez muzyki ludowej w Polsce. Wielkie brawa i gratulacje

            Zdjęcia: Luiza Szywała, Zagórzańskie Dziedziny.

        • SZCZĘŚLIWEJ DROGI JUŻ CZAS
          • SZCZĘŚLIWEJ DROGI JUŻ CZAS

          • W piątek 27 czerwca zakończył się rok szkolny 2024/2025. Uroczystość zakończenia roku szkolnego rozpoczęła się Mszą św. a następnie kontynuowana była w szkole, gościem był Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak.

            Uczniowie klas ósmych kończący naukę w szkole podstawowej przygotowały podziękowania słowno-muzyczne dla nauczycieli i pracowników szkoły. Następnie otrzymali świadectwa ukończenia szkoły, nagrody i dyplomy a Rodzice wyróżnionych uczniów odebrali listy gratulacyjne. Nie obyło się bez wzruszających chwil. Pan Irek Potaczek podsumował sukcesy sportowe i nagrodził uczniów medalami i statuetkami. Pani Dyrektor podziękowała nauczycielowi i uczniom za wspaniałe wyniki sportowe. Uczniowie klas IV - VII odebrali świadectwa oraz dyplomy i nagrody. Pani Dorota Bielak z GOPS nagrodziła uczennice i uczniów za nakręcone przez nich filmiki profilaktyczne a Pan Paweł Trzciński wręczył dyplomy i słodkie upominki uczniom, którzy wzięli udział w konkursie Języka angielskiego Albus. Pani Dyrektor podziękowała wszystkim i życzyła Zdrowych, Wesołych wakacji

            Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców i Zarządu Banku Spółdzielczego za ufundowanie dyplomów i nagród

        • PROFILAKTYCZNY KONKURS FILMOWY
          • PROFILAKTYCZNY KONKURS FILMOWY

          • Uczniowie naszej szkoły biorą udział w konkursie na najlepszy film nt. „Zatrzymaj się, zanim będzie za późno” organizowanym przez Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość. Nakręcili oni filmiki profilaktyczne.

            Zapraszamy do lajkowania filmów numer i numer

            WAŻNE

            Najpierw kliknijcie bezpośrednio w film, żeby film otworzył się bezpośrednio na stronie „Kierunek przyszłość”,

            a następnie polajkujcie ten film bezpośrednio w poście.

            Prosimy o głosowanie

        • DOBRY START W MISTRZOSTWACH MAŁOPOLSKI
          • DOBRY START W MISTRZOSTWACH MAŁOPOLSKI

          • W środę 18 czerwca w Tarnowie odbyły sie Mistrzostwa województwa małopolskiego trójboju lekkoatletycznym ( skok , bieg , rzut).

            Nasi chłopcy w składzie: Stróżak Alan, Potaczek Patryk, Stąpór Jakub, Cichański Kacper , Jakub Michalczyk zajęli bardzo wysokie 4 miejsce.

            O jedną lokatę poprawili wynik z poprzedniego roku co daje nadzieję na większy sukces w kolejnym roku szkolnym.

            Ich ciężka praca na zajęciach sportowych przyniosła efekty .

            Nauczyciel Ireneusz Potaczek.

            Brawa dla chłopców i nauczyciela

            Serdeczne podziękowania dla Rady Rodziców za ufundowanie obiadu

        • WICEMISTRZOSTWO MAŁOPOLSKI
          • WICEMISTRZOSTWO MAŁOPOLSKI

          • Po udanych połfinałach nadszedł czas na danie główne czyli Finał Wojewódzki.

            W Nowym Sączu w czwartek 12 czerwca odbyły się Mistrzostwa Województwa Małopolskiego w piłce nożnej dziewcząt w ramach Igrzysk Młodzieży ( rocznik 2010 i młodsi).

            Nasze dziewczęta wygrały grupę eliminacyjną natomiast w fazie finałowej zdarzył się jeden słabszy mecz i ostatecznie zajmujemy 2 miejsce w województwie!

            Dla naszych dziewczyn to ,, tylko " drugie miejsce mimo że to ranga Wojewódzka. Chciały zdobyć więcej, czyli awans na Mistrzostwa Polski, ale zabrakło naprawdę niewiele. Mimo wszystko należy sie im ogromny szacunek za to co osiągnęły!

            Skład drużyny Wicemistrzyń województwa:

            Stąpór Julia

            Mrózek Paulina

            Rusnak Martyna

            Sater Milena

            Tram Maja

            Szczypta Paulina

            Jania Zuzanna

            Lasak Małgorzata

            Opiekun Ireneusz Potaczek

            Brawa i gartulacje dla drużyny i nauczyciela

        • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ GPN
          • SUKCES NASZYCH UCZNIÓW W KONKURSIE ORGANIZOWANYM PRZEZ GPN

          • W dniu 17 czerwca 2025 r. w Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego odbyło się rozstrzygnięcie konkursu "Krajobraz mojej okolicy - dawniej i dziś". Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół podstawowych z klas IV-VIII, a jego zasadniczym celem było poznanie walorów rodzimego krajobrazu, analizowanie zmian, które w nim zachodzą oraz uświadomienie, jak przekształcenie krajobrazu wpływa na przyrodę oraz na warunki życia człowieka. Uczestnicy konkursu na podstawie jednego fragmentu krajobrazu analizowali zmiany jakie w nim zaszły w wybranym przedziale czasowy, a wyniki przedstawili w postaci posteru, tj. plakatu naukowego. Nasza szkołę reprezentowało 3 uczniów: Marcin Zapała z klasy IV, Karol Kołodziejczyk z klasy V i Wiktor Rapacz z klasy VII. Wszyscy zostali LAUREATAMI konkursu

            W kategorii klas IV-VI:

            I miejsce - Karol Kołodziejczyk, Karol zdobył pierwsze miejsce drugi rok z rzędu!

            III miejsce Marcin Zapała

            W kategorii klas VII- VIII:

            I miejsce Wiktor Rapacz

            Gratulujemy chłopcom sukcesu

            Szkolny opiekun konkursu: mgr Wanda Smaciarz.

        • NASZA MOC, NASZA PLANETA- DZIEŃ ZIEMI
          • NASZA MOC, NASZA PLANETA- DZIEŃ ZIEMI

          • W dniu 10 czerwca obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. W 2025 r to międzynarodowe święto odbyło się pod hasłem "Nasza moc, nasza planeta". Kluczowym przesłaniem tegorocznego Dnia Ziemi jest zwrócenie uwagi na potrzebę przejścia na odnawialne źródła energii, takie jak energia słoneczna, wiatrowa czy wodna. Podczas akademii uczniowie klasy VII scharakteryzowali poszczególne rodzaje energii, zwracając uwagę na ich wady i zalety. Nieodłącznym elementem Dnia Ziemi w naszej szkole jest pokaz mody przygotowany przez uczniów naszej szkoły pod czujnym okiem pani Elżbiety Świtały. Tematem przewodnim pokazu były wiosenne kwiaty. Nie lada wyzwaniem dla uczniów były stacje zadaniowe przygotowane przez panią Katarzynę Wietrzyk. Przedstawiciele klas mierzyli się w nich z zadaniami o tematyce ekologicznej, w nagrodę wszyscy otrzymali słodycze dla swoich klas. Dzień Ziemi w naszej szkole był wesoły i kolorowy ale przede wszystkim uświadomił nam wszystkim jak wieklą moc posiada nasza matka Ziemia.

            Specjalne podziękowania dla pani Krystyny Kacik za wsparcie przy tworzeniu kwiatów z bibuły.

            Organizatorzy: Wanda Smaciarz, Elżbieta Świtała, Katarzyna Wietrzyk.

        • PODZIĘKOWANIA Z RPA
          • PODZIĘKOWANIA Z RPA

          • W dniu 6 czerwca naszą szkołę odwiedziła Siostra Lucyna Rąpała, która od 5 lat pełni misję w Republice Południowej Afryki w mieście Aar. Jest tam katechetką i prowadzi świetlicę przy każdym kościele w 3 różnych parafiach. Siostra Lucyna przybyła, by podziękować członkom naszego Koła Misyjnego za wsparcie przekazane na cele Misji w Afryce. Koło Misyjne prowadzone przez Siostrę Teresę Sokołowską przeprowadziło w tym roku szkolnym następujące akcje:

            1. Podczas Niedzieli misyjnej - kiermasz przy kościele parafialnym w Porębie Wielkiej - dochód przeznaczony na cele misyjne w RPA.

            2. Kolęda misyjna. Podczas świąt Bożego Narodzenia 26 grudnia grupa dzieci przeszła po parafii i zebrała ofiary dla dzieci w mieście Aar w RPA.

            3. Dzień Praw Dziecka przygotowany przez Panią Pedagog Dorotę Talagę i Szkolne Koło Wolontariatu. Podczas apelu dzieci z Koła Misyjnego przygotowały prelekcję o prawach dzieci w Afryce. W ten dzień był też kiermasz babeczek upieczonych przez rodziców i rozprowadzonych wśród dzieci, nauczycieli i rodziców. Dochód pani Dorota Talaga przesłała do RPA. Przekazane środki Siostra Lucyna przeznacza na: przybory szkole, żywność, leki, ubrania , środki czystości. Obecnie zbiera fundusze na wyposażenie sali katechetycznej dla swoich podopiecznych.

            Podczas apelu szkolnego, ale także na spotkaniu w klasie podczas lekcji religii, Siostra Misjonarka opowiedziała nam o swojej pracy oraz o trudnych warunkach jakie mają dzieci w RPA. W podziękowaniu za wsparcie przekazała dzieciom z Koła Misyjnego zabawkę - grzechotkę wykonaną przez dzieci z Aar.

            Składamy serdeczne podziękowania dla Siostry Teresy Sokołowskiej - opiekunki Koła Misyjnego, dla uczniów i ich rodziców oraz dla wszystkich darczyńców za wszelkie działania i wsparcie dla afrykańskich dzieci

        • MŁODZI Z WIELKIM SERCEM
          • MŁODZI Z WIELKIM SERCEM

          • Od 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej działa Szkolne Koło Wolontariatu, którego celem jest szerzenie idei bezinteresownej pomocy oraz aktywne uczestnictwo w działaniach na rzecz potrzebujących – zarówno w skali ogólnopolskiej, jak i lokalnej. Pod opieką dwóch zaangażowanych nauczycieli, grupa około 20 uczniów z klas 6–8 regularnie udowadnia, że młodość to nie tylko energia, ale także empatia i gotowość do działania.

            Motto Koła: „Tylko życie poświęcone innym warte jest przeżycia”, nie jest pustym sloganem – to dewiza, którą członkowie wcielają w życie każdego dnia.

            Szkolne Koło Wolontariatu posiada własne logo, które zostało zaprojektowane przez Anię- naszą wolontariuszkę.

            W ciągu ostatnich lat młodzież zaangażowała się w liczne inicjatywy pomocowe. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w ogólnopolskich akcjach takich jak: Góra Grosza, # na pomoc Ukrainie, Kredkobranie. Nie zabrakło również wsparcia dla lokalnych inicjatyw – wolontariusze pomagali finansowo potrzebującej rodzinie z naszej okolicy. Systematycznie, z dużym zaangażowanim zbierają Nakrętki dla Gabrysi – chorej dziewczynki potrzebującej rehabilitacji.

            Koło włączyło się także w akcję prowadzoną przez Stowarzyszenie Sursum Corda - Świąteczne kartki dobroczynne, które dostarczyło gotowe kartki świąteczne z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Uczniowie rozprowadzali kartki wśród społeczności szkolnej i lokalnej, a zebrane środki zostały przekazane na cele charytatywne prowadzone przez stowarzyszenie.

            Ważnym elementem działalności Koła jest również współpraca z Samorządem Szkolnym, z którym wspólnie organizowane są różnego rodzaju akcje i wydarzenia szkolne. Dzięki temu działania wolontariuszy zyskują jeszcze większy zasięg i wpływ na całą społeczność uczniowską.

            Na szczególną uwagę zasługuje także inicjatywa uczniów, którzy wyszli z pomysłem stworzenia w szkole Strefy ciszy – miejsca, gdzie każdy uczeń może odpocząć, wyciszyć się i złapać chwilę oddechu od codziennego zgiełku. To pokazuje, że członkowie Koła nie tylko niosą pomoc innym, ale też dbają o dobrostan społeczności szkolnej.

            Działalność Szkolnego Koła Wolontariatu to przykład na to, że młodzi ludzie mają ogromny potencjał i chęć do działania. Dzięki nim świat staje się choć trochę lepszy – i to tu, w naszej najbliższej okolicy.

            Serdeczne podziękowania dla młodych Wolontariuszy z Wielkim sercem i dla opiekunów koła

            Opiekunowie: mgr Barbara Adamczyk, mgr Dorota Talaga.

             

        • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA
          • WYCIECZKA DO WROCŁAWIA

          • Uczniowie klas VIIIb, VII i IV w dniach 28-29 maja uczestniczyli w dwudniowej wycieczce szkolnej do Wrocławia. Naszą przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzenia Ogrodu Japońskiego, gdzie mieliśmy okazję poznać rzadkie gatunki drzew, krzewów i kwiatów. Kolejnym punktem naszej wycieczki było zwiedzenie wraz z przewodnikiem ZOO. Dodatkową atrakcją tego dnia była wizyta w Hydropolis - centrum wiedzy o wodzie, gdzie uczniowie brali udział w grach i zabawach interaktywnych. Kolejnego dnia zwiedziliśmy Sky Tower oraz Panoramę Racławicką. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wspólnie spędzony czas ! Kierownik wycieczki: mgr Elżbieta Świtała, opiekunowie: mgr Wanda Smaciarz i mgr Beata Gniecka.

        • SUKCESY LITERACKIE PANI OLI
          • SUKCESY LITERACKIE PANI OLI

          • Nasza utalentowana Polonistka, Pani mgr Aleksandra Augustyn ma już na swoim koncie liczne nagrody literackie. Tym razem zajęła 3. miejsce w Konkursie literackim "Piękno Małopolski słowem opisane" w dziale tematycznym "1000-lecie Korony Królestwa Polskiego", oraz Wyróżnienie w dziale tematycznym "Piękno Małopolski".

            Koncert finałowy odbył się 28 maja w Nowym Sączu, w Sali im. L. Lipińskiego MCK Sokół. Organizowany był pod patronatem Marszałka Województwa Małopolskiego.

            Serdeczne gratulacje dla Pani Oli i życzenia dalszych sukcesów

        • BIERZMOWANIE
          • BIERZMOWANIE

          • W czwartkowe popołudnie 5 czerwca 2015r. nasi ósmoklasiści, podczas pięknej uroczystości w kościele parafialnym Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej, przyjęli sakrament bierzmowania. Mszę św. sprawował i sakramentu udzielił ks Biskup Janusz Mastalski zwracając się do młodych z przesłaniem, które pozostanie z nimi pewnością na całe życie

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
      • tel./fax (018) 33-17-012
      • Szkoła Podstawowa
        im. Władysława Orkana
        w Porębie Wielkiej
        34-735 Niedźwiedź,
        woj. małopolskie, powiat limanowski

        Adres do e-Doręczeń:
        AE:PL-19229-78758-SUFSV-29
        Poland
    • Logowanie

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 49456