Aktualności

        • EDUKACJA Z WOJSKIEM
          • EDUKACJA Z WOJSKIEM

          • W tym roku szkolnym nasza szkoła wybrana została do realizacji Programu "Edukacja z wojskiem". Jest to projekt Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej, skierowany do szkół, który obejmuje jednodniowe zajęcia prowadzone przez żołnierzy. W czwartek 20 listopada, uczniowie klas siódmych i ósmej przeszli szkolenie, które przeprowadził Szeregowy Paweł Sułkowski ze 114 batalionu lekkiej piechoty Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) w Limanowej. Uczniowie zdobyli wiedzę z zakresu bezpieczeństwa i obronności, podstaw pierwszej pomocy i ewakuacji, a także reagowania w sytuacjach kryzysowych.

            Tematyka szkolenia objęła także zasady alarmowania i wzywania pomocy, podstawy ewakuacji i odnajdywania schronienia,

            budowanie odporności na zagrożenia informacyjne oraz reagowanie w sytuacjach kryzysowych (np. pożar, powódź). Prowadzący przekazał uczniom wiedzę w ciekawy i przystępny dla nich sposób, za co serdecznie mu dziękujemy

            #EdukacjazWojskiem

        • STREETBALL
          • STREETBALL

          • Listopad to miesiąc, w którym główną konkurencją sportową jest koszykówka 3x3 tzw ,,streetball ".

            I tak w Limanowej 13 i 14 listopada odbyły się zawody powiatowe w tej dyscyplinie .

            W pierwszym dniu rywalizowały grupy młodsze dziewcząt i chłopców czyli klasy 6 natomiast w kolejnym dniu grupy starsze

            - klasy 7-8.

            Uczniowie naszej szkoły tym razem nie przywieźli pucharów ale zaprezentowali się bardzo dobrze. Brawo

            Szkołę reprezentowali :

            - młodsze dziewczyny: Cichórz Nikola, Potaczek Karina, Wojtyczka Małgorzata, Michnowska Lena

            - młodsi chłopcy: Jania Eryk, Zapała Jakub, Woźniak Aleks, Rusnak Sebastian

            - starsze dziewczyny: Jania Zuzanna, Sater Julita, Zapała Ismena, Szczypta Amelia

            - starsi chłopcy: Jarosz Tymoteusz, Mrózek Damian, Kozyra Grzegorz, Wietrzyk Hubert.

            Do zawodów drużyny przygotowali nauczyciele Ireneusz Potaczek oraz Marian Zembura.

        • OGŁOSZENIE O ZBIÓRCE DLA DOMU DZIECKA W RABCE ZROJU
          • OGŁOSZENIE O ZBIÓRCE DLA DOMU DZIECKA W RABCE ZROJU

          • Drodzy Uczniowie!!! Drodzy Rodzice!!!!

            Szkolne Koło Wolontariatu zaprasza do udziału w zbiórce na rzecz Domu Dziecka w Rabce-Zdroju. Zbliża się chłodniejszy okres zimowy, a dzieciom potrzebne są cieplejsze ubrania i rzeczy codziennego użytku oraz materiały do twórczej zabawy. Dlatego zbieramy:

            • szaliki, czapki (nowe lub czyste używane w dobrym stanie)

            • artykuły plastyczne (bloki, kredki, farby, plastelina itp.)

            • środki czystości

            Pomóżmy wspólnie sprawić dzieciom radość i wesprzeć ich w codziennych potrzebach!!

            Czas zbiórki do: 15 grudnia 2025

            Miejsce: Rzeczy wkładamy do opisanego pojemnika na holu dolnym

        • DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
          • DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY

          • Nasza szkoła włączyła się w Ogólnopolską kampanię „Dzieciństwo bez przemocy”, której celem było zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony praw dziecka oraz budowanie bezpiecznego i wspierającego środowiska dla wszystkich uczniów. W ramach kampanii realizowane były inicjatywy edukacyjne zgodne z rekomendowanymi scenariuszami.

            W dniu dzisiejszym, z okazji ogólnoposkiego finału kampanii, dzieci przygotowały okolicznościową gazetkę, a także papierowe serduszka symbolizujące troskę, życzliwość i sprzeciw wobec przemocy. Solidaryzując się z ideą akcji, cała społeczność szkolna miała dziś na sobie lub przy sobie coś czerwonego - kolor serca i zarazem symboliczny kolor kampanii. Wykonaliśmy wspólne zdjęcie, które będzie piękną pamiątką naszego zaangażowania.

            Podczas finałowego spotkania pedagog szkolny opowiedział uczniom o założeniach kampanii oraz o tym, jak ważne jest mówienie o swoich uczuciach i szukanie pomocy w trudnych sytuacjach.

            Dziękujemy całej społeczności szkolnej za aktywny udział i wspólne budowanie świata wolnego od przemocy!

            Szkolni koordynatorzy akcji: mgr Agnieszka Rataj, mgr Anna Grzybowska-Lis.

        • HYDRAULICZNA ŁADOWARKA- PRAWO PASCALA W PRAKTYCE
          • HYDRAULICZNA ŁADOWARKA- PRAWO PASCALA W PRAKTYCE

          • Uczniowie z klasy 7a - Jakub Popielski, Grzegorz Kozyra i Hubert Misiura przygotowali ciekawe doświadczenie z fizyki, w którym w praktyczny sposób wykorzystali prawo Pascala. Zastosowali strzykawki w roli siłowników hydraulicznych i na ich bazie skonstruowali model działający jak mała ładowarka.

            Podczas pracy uczniowie wypełnili układ wodą i połączyli strzykawki przewodami, tworząc zamknięty układ hydrauliczny. Dzięki temu mogli obserwować, jak siła wywierana na tłok jednej strzykawki przenosi się równomiernie na pozostałe elementy układu — dokładnie tak, jak opisuje prawo Pascala.

            Zbudowana przez nich konstrukcja okazała się w pełni sprawna: ramiona modelu potrafią podnieść plastikową butelkę, unieść ją i przenieść w wybrane miejsce. Eksperyment pozwolił uczniom zrozumieć, jak działają prawdziwe maszyny hydrauliczne, takie jak ładowarki, podnośniki czy koparki. Brawo dla chłopaków za pomysłowość, kreatywność i profesjonalizm przy wykonaniu maszyny

            Rodzą się talenty konstruktorskie, czekamy na następne projekty.

            Nauczyciel fizyki mgr inż. Łukasz Sułkowski

        • 11 LISTOPADA
          • 11 LISTOPADA

          • 11 listopada 2025r. nasza szkoła uczestniczyła w Gminnych Obchodach 107. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poczet sztandarowy naszej szkoły wziął udział w uroczystym Marszu Niepodległości oraz w Mszy św. w kościele parafialnym w Niedźwiedziu.

        • PORTRET JANA PAWŁA II
          • PORTRET JANA PAWŁA II

          • W październiku najmłodsi uczniowie naszej szkoły, klasy I, II i III wzięły udział w konkursie plastycznym, którego temat brzmiał: "Portret Jana Pawła II". Do organizatorów wpłynęło 9 pięknych prac.

            1miejsce zajęła Hanna Domagała, kl I b.

            2 miejsce - Marcelina Kościelniak, kl 3.

            3 miejsce - Julia Nawara, kl.3

            Wyróżnienie dostały 2 prace:

            Bartusia Kozyry kl 3 i Mielenki Czech kl 2 a. Pozostali uczestnicy to: Roksana Cichanska kl 3, Tymoteusz Zapała kl 2 b, Zuzanna Czech kl 2 b i Ostap Spłonęło kl 2 a. Nagrody książkowe ufundowała Rada Rodziców a słodkości s. Teresa. Brawa I gratulacje dla wszystkich uczestników

            Dziękujemy Rodzicom za zaangażowanie swoich pociech do konkursu, Radzie Rodziców za ufundowanie nagród

            Wierzymy, że za rok prac będzie więcej. Konkurs przygotowała s. Teresa Sokołowska.

        • SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
          • SZKOLNE OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

          • Dziś w naszej szkole świętowaliśmy 107. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli. Z tej okazji odbyła się uroczystość, podczas której przypomniano fakty historyczne i postaci związane z tym najważniejszym w dziejach naszej Ojczyzny wydarzeniem. Aby uczcić narodowe święto, każda klasa przygotowała po jednej pieśni patriotycznej. Cała szkoła rozbrzmiewała śpiewem tych pięknych polskich pieśni:

            "Jak długo na Wawelu" klasy I - III

            "Rozkwitały pąki białych róż" kl. IVa

            "O mój rozmarynie" kl. IVb

            "Przybyli ułani pod okienko" kl. V

            "Wojenko wojenko" kl. VI

            "Piechota" kl. VIIa

            "Hej, hej ułani" kl. VIIb

            "Pierwsza Brygada" kl. VIII

            Na koniec wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy "Rotę". Podsumowaniem uroczystości o godz. 11.11 było wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach Ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu".

            Organizatorki uroczystości mgr Barbara Adamczyk i mgr Agnieszka Rataj.

        • PAMIĘTAMY
          • PAMIĘTAMY

          • Wszystkich Świętych to czas, gdy wspominamy tych, którzy odeszli. Samorząd uczniowski oraz uczniowie klasy trzeciej odwiedzali dziś cmentarze w Porębie Wielkiej i w Niedźwiedziu zapalając znicze i odmawiając modlitwę za dusze zmarłych. Zapalili też znicze pod pomnikiem Władysława Orkana przy szkole oraz w Niedźwiedziu. Dyrektor szkoły Agnieszka Sasal odwiedziła grób byłego Dyrektora szkoły w Porębie Wielkiej ś.p. Andrzeja Skirlińskiego w Mszanie Dolnej.

            Opiekun Samorządu Uczniowskiego mgr Aleksandra Świerz-Zapała.

        • GALA NAGRÓD WÓJTA GMINY NIEDŹWIEDŹ
          • GALA NAGRÓD WÓJTA GMINY NIEDŹWIEDŹ

          • W jesienne popołudnie 23 października 2025r., w sali widowiskowej Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu, odbyła się V Gala Nagród Wójta Gminy Niedźwiedź. Wśród nagrodzonych znaleźli się nasi uczniowie: Victoria Rosa, Alicja Szywała, Lena Cichórz, Monika Zapała, Marcin Zapała, Leon Potaczek, Karol Kołodziejczyk i Wiktor Rapacz.

            Dyrektor szkoły mgr Agnieszka Sasal odebrała listy gratulacyjne za wyniki w nauce i osiągnięcia w konkursach uczniów a także za sukcesy sportowe uczniów szkoły.

            Serdeczne gratulacje dla wszystkich nagrodzonych, ich rodziców, nauczycieli i dyrekcji szkół

            Zdjęcia: GBiOK w Niedźwiedziu

        • MISTRZOSTWO POWIATU
          • MISTRZOSTWO POWIATU

          • 21 października w hali widowiskowo-sportowej w Kamienicy odbyły się Powiatowe Igrzyska Młodzieży Szkolnej w halowej piłce nożnej chłopców z roczników 2011 i 2012. Nasza drużyna okazała się najlepsza, zdobywając Mistrzostwo powiatu limanowskego i uzyakując, jako jedyna spośród 12 drużyn, awans do etapu rejonowego, który odbędzie się 20 listopada w Kamienicy.

            Brawa dla chłopaków i nauczyciela Ireneusza Potaczka

            Relacja z wydarzenia w lokalnych mediach

        • TURNIEJ Z ORLIKA NA STADION
          • TURNIEJ Z ORLIKA NA STADION

          • Zakończyła się tegoroczna przygoda z turniejem ,, Z orlika na stadion" . Nasi uczniowie również chcieli dostać się na ogólnopolskie finały na Stadionie Narodowym tak jak dziewczęta w poprzednim roku.

            Do turnieju w tym roku przystąpiły 2 drużyny chłopców z klasy 5-6 oraz z klas 7.

            Obie drużyny walczyły dzielnie lecz brakło troszkę szczęścia i nie udało się awansować do etapu wojewódzkiego.

            Młodsza drużyna w 3 etapie w Krakowie zajęła 3miejsce ( pierwsze 2 miejsca zdobyły awans) natomiast starsza ekipa w ostatnich sekundach przegrała mecz o 1 miejsce w 2 etapie w Dobrej.

            Mimo wszystko chłopcom należą się ogromne brawa

            Szkołę reprezentowali :

            Jania Eryk, Zapała Jakub, Woźniak Aleks, Rusnak Sebastian, Michalczyk Jakub, Rusnak Jan, Smaciarz Jan, Kozyra Grzegorz, Mrózek Damian, Wietrzyk Hubert, Cebula Kacper.

            Nauczyciel Ireneusz Potaczek

        • JESIENNE PORTRETY
          • JESIENNE PORTRETY

          • Dziś podczas spaceru do parku, klasa 7b wykonała sesję zdjęciową w jesiennym klimacie. Poniżej prezentujemy wyniki sesji i konkursu na najładniejsze zdjęcie jesienne.

            1 miejsce "Jesienny Wojtek" - fotograf: Piotrek Liberda

            2 miejsce: "Jesienne Amelia z Alą" - fotograf: Zuzia Jania

            3 miejsce: "Jesienny Kuba" - fotograf: Maciek Bajak

            Spacer był super, ciekawie i wesoło spędziliśmy czas.

            Opiekun mgr Agnieszka Sasal

        • WARSZTATY Z PSZCZOŁĄ
          • WARSZTATY Z PSZCZOŁĄ

          • W piątek 10 października, uczniowie klas 6 i 7 mieli okazję uczestniczyć w niezwykle ciekawych zajęciach edukacyjnych, które odbyły się w ramach projektu „Małopolska Pszczoła 2025”, realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Organizatorem lokalnym wydarzenia był Gorczański Oddział Związku Podhalan im. Władysława Orkana w gm. Niedźwiedź

            Zajęcia poprowadził Pan Wojciech Potaczek – pszczelarz i właściciel gospodarstwa pszczelarskiego. Tematem spotkania była rola owadów zapylających w środowisku naturalnym oraz konieczność ich ochrony. Pan Potaczek w bardzo przystępny sposób przybliżył uczniom świat pszczół, opowiadając o ich ogromnym znaczeniu dla przyrody i życia człowieka.

            Podczas zajęć uczniowie mogli nie tylko posłuchać ciekawostek na temat pszczół i pracy pszczelarza, ale również obejrzeć akcesoria pszczelarskie oraz specjalnie przygotowane materiały edukacyjne, które pozwoliły lepiej zrozumieć prezentowane treści.

            Dziękujemy organizatorom oraz Panu Wojciechowi Potaczkowi za inspirujące spotkanie i pogłębienie naszej świadomości ekologicznej

            Szkolny koordynator warsztatów mgr Agnieszka Rataj

        • ZAJĘCIA Z EKOLOGII
          • ZAJĘCIA Z EKOLOGII

          • W dniu 10 października uczniowie klasy trzeciej wzięli udział w ciekawych zajęciach ekologicznych przeprowadzonych przez Inspektora Wydziału ochrony środowiska Starostwa Powiatowego Pana Piotra Ociepkę.

            Podczas przeprowadzonych zajęć dzieci zdobyły wiedzę z zakresu ekologii, bioróżnorodności, czystości, jakości powietrza oraz zapoznały się z zasadami segregowania odpadów i oszczędnego gospodarowania wodą

            Uczniowie byli bardzo zaciekawieni omawianymi tematami i brali aktywny udział w zajęciach.

            Bardzo dziękujemy Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego oraz Panu Piotrowi Ociepce za wspaniałą lekcję i prezenty: poidełka dla ptaków i domki dla owadów, które zostaną zamontowane przy szkole. Z pewnością posłużą naszym uczniom do rozwijania wiedzy przyrodniczej. Serdeczne podziękowania za udział w zajęciach dla Pana Grzegorza Wójcika Wiceprzewodniczącego Rady Powiatu limanowskiego.

            Projekt pn. "Ekologiczny Powiat Limanowski-edycja 2025 "zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego EkoMałopolska.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
      • tel./fax (018) 33-17-012
      • Szkoła Podstawowa
        im. Władysława Orkana
        w Porębie Wielkiej
        34-735 Niedźwiedź,
        woj. małopolskie, powiat limanowski

        Adres do e-Doręczeń:
        AE:PL-19229-78758-SUFSV-29
        Poland
    • Logowanie

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 49476