Tradycje i zwyczaje
Gorce są krainą fascynującą nie tylko ze względu na przyrodę i krajobraz, ale też na góralski folklor i ludowe obrzędy. Żyją tu prawdziwi górale, ludzie przywiązani do tradycji, do ziemi, przyrody i jej odwiecznych praw, zaprawieni w trudach góralskiego życia, pracowici, hardzi i jak sami o sobie mawiają „honorni”. Mieszkańców naszej gminy zaliczamy do grupy górali zagórzańskich (Zagórzan). Zagórzanie zamieszkują północno-zachodnie stoki Gorców i fragment Beskidu Wyspowego. Ich folklor posiada cechy wyraźnie góralskie: własny strój, taniec, śpiew, muzykę, zwyczaje i obrzędy. Folklor Zagórzan wywodzi się w dużym stopniu z tradycji gospodarki szałaśniczo-pasterskiej wywodzącej się od przybyłych pasterzy wołoskich. Nasi mieszkańcy przejęli od nich styl budowania domów, szałasów, ale również stroje i melodie. W naszej miejscowości jest wiele dorocznych obrzędów, związanych najczęściej ze świętami kościelnymi. Rok obrzędowy zaczyna się 13 grudnia od św. Łucji . Obserwując pogodę przez 12 dni aż do Wigilii wróży się jaka ona będzie w kolejnych miesiącach nadchodzącego roku. Wróżbę ponawia się aż do Trzech Króli. Na szczególne wyróżnienie i uwagę zasługują:
- Wigilia i Boże Narodzenie: zamiast choinki często stosuje się podłaźniczkę zawieszoną pod sufitem, przecieranie twarzy monetą w poranek wigilijny, chowanie do portfeli łusek z karpia, pozostałości z wigilii i opłatek podawane są zwierzętom domowym.
- Kolędowanie: od św. Szczepana do trzech króli chodzą po domach kolędnicy z gwiazdą, turoniem i żydem.
- Niedziela Palmowa z barwną procesją, oraz konkursy parafialne z misternie wykonanymi palmami.
- Święta Wielkanocne z uroczystą procesją rezurekcyjną. Poniedziałek wielkanocny z tradycją polewania się wodą.
- Zielone Światki, z żywymi u nas Sobótkami
- Boże Ciało, z niezwykle uroczystymi, barwnymi oraz bogatymi w regionalne stroje, procesjami. Tydzień później wije się wianki z kopytnika i kwiatów, które poświęca się w kościele.
- Dożynki Gminne –podniosła uroczystość o charakterze religijno-folklorystycznym
Prócz wymienionych jest jeszcze wiele innych, ciekawych imprez, na których swój dorobek prezentują kapele i zespoły regionalne. Nad przywróceniem do życia, pielęgnowaniem i przekazywaniem młodemu pokoleniu tradycji ojców czuwają pieczołowicie członkowie Związku Podhalan, pracownicy Gminnego Centrum Kultury i nauczyciele. Utrwaleniu tego, jakże pozytywnego procesu, służą coraz liczniejsze, regionalne imprezy organizowane w szkołach: Święta Patronów Szkół, konkursy regionalne, uczniowskie zespoły regionalne.