Aktualności

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 🌏🌿
          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZIEMI 🌏🌿

          • Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie w dniu 22 kwietnia, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Z tej okazji w naszej szkole odbyła się dziś lekcja ekologii przeprowadzona przez uczniów klas ósmej i trzeciej, w trakcie której dowiedzieliśmy się o odnawialnych źródłach energii chroniących naszą planetę. Przypomniano także co każdy z nas powinien robić, by dbać o środowisko naturalne. Zielony ubiór symbolizował dziś to, że kochamy naszą Ziemię i chcemy ją chronić.

            Organizatorki mgr Wanda Smaciarz I mgr Anna Czech.

        • SUKCESY NASZYCH BIEGACZY🏆🥇🏆🥈🏆🥉
          • SUKCESY NASZYCH BIEGACZY🏆🥇🏆🥈🏆🥉

          • Nadszedł czas na najtrudniejsze zawody czyli drużynowe biegi przełajowe, które odbyły się 16 kwietnia na obiektach Witowa Mszana Górna. Nasza szkoła jak co roku wystawiła wszystkie reprezentacje w danej kategorii czyli 6 zespołów.

            Na początek rywalizowały najmłodsze dziewczyny z rocznika 2015-16, które zajęły wysokie 6 miejsce, następnie dziewczęta z rocznika 2013-14 a na koniec najstarsze dziewczyny z rocznika 2011-12.

            Następnie do rywalizacji przystąpili chłopcy z najmłodszego rocznika, czyli 2015-16, którzy zdobyli 3 miejsce

            Na na uwagę zasługuje indywidualne mistrzostwo powiatu dla Szymona Cebuli który zakwalifikował się na zawody wojewódzkieKolejna drużyna to chłopcy z rocznika 2013 - 14 i również wysokie 5 miejsce. Na koniec rywalizacji to piękny sukces najstarszych chłopców z rocznika 2011-12, którzy zdobyli wicemistrzostwo powiatu

            Kto kiedykolwiek uczestniczył w zawodach biegowych ten potwierdzi że są to jedne z najtrudniejszych zawodów dlatego dla Wszystkich Naszych uczniów należą się ogromne brawa i gratulacje!

            Poszczególne składy naszych reprezentantów:

            DZIEWCZYNY:

            Rocznik 2015-2016 :

            Nowak Amelia

            Olszewska Wiktoria

            Kowalczyk Nadia

            Kacik Emilia

            Porębska Emilia

            Vozna Anastasiia

            Rusnak Zofia

            Rocznik 2013-2014

            Domagała Zofia

            Halama Amelia

            Pyrz Bianka

            Potaczek Karina

            Wojtyczka Małgorzata

            Płaczkowiec Gabriela

            Grabka Oliwia

            Rosa Victoria

            Rocznik 2011-2012

            Jania Zuzanna

            Szczypta Amelia

            Szywała Alicja

            Halama Oliwia

            Cichórz Lena

            Cichańska Zofia

            Zapała Ismena

            CHŁOPCY:

            Rocznik 2015-16

            Cebula Szymon

            Potaczek Patryk

            Szczypta Jakub

            Halama Antoni

            Stąpór Jakub

            Stróżak Grzegorz

            Rusnak Miłosz

            Rocznik 2013-14

            Woźniak Aleks

            Zapała Jakub

            Jania Eryk

            Michalczyk Jakub

            Stróżak Alan

            Kurek Bartosz

            Rusnak Jan

            Rocznik 2011-2012

            Cebula Kacper

            Jarosz Tymoteusz

            Zelek Aleksander

            Pępek Fabian

            Wietrzyk Hubert

            Kozyra Grzegorz

            Rapacz Wiktor

            Opiekunowie mgr Marian Zembura i mgr Ireneusz Potaczek

        • KOLOROWY DZIEŃ BEZ PLECAKA 🍭😁🍬🌼🌺
          • KOLOROWY DZIEŃ BEZ PLECAKA 🍭😁🍬🌼🌺

          • Zamieszczamy fotorelację z dzisiejszego wesołego dnia pełnego kolorów i nieoczekiwanych rekwizytów, w których uczniowie przynieśli dziś do szkoły przybory i podręczniki. Kreatywność naszych uczniów przerosła najśmielsze oczekiwania, było masę śmiechu i dobrej zabawy

            Dziękujemy organizatorom za fajny dzień a wszystkim za wspólną zabawę

        • KOLOROWY DZIEŃ BEZ PLECAKA
          • KOLOROWY DZIEŃ BEZ PLECAKA

          • To już jutroKażda klasa ubiera się na wylosowany kolor, wszyscy przynoszą ciekawe substytuty plecaków

            W planach: wesołe prezentacje klas przy muzyce, słodkie niespodzianki

            Organizator Samorząd Uczniowski.

        • NAGRODZENI ZA STROIKI WIELKANOCNE🐣🐰
          • NAGRODZENI ZA STROIKI WIELKANOCNE🐣🐰

          • Jak co roku świetlica szkolna zorganizowała konkurs na Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny. Do konkursu przystąpiło 35 uczniów szkoły. Konkurs przebiegał w dwóch kategoriach wiekowych : uczniowie klas I- IV oraz klas V – VIII. Wszystkie stroiki były bardzo ładne, każdy posiadał swój indywidualny charakter. W swoich pracach uczniowie wykazali się pomysłowością i inwencją twórczą. Wszystkie stroiki zachwyciły jury swoją kreatywnością, starannością wykonania oraz świątecznym klimatem. Komisja konkursowa w składzie : mgr Katarzyna Wietrzyk, mgr Aleksandra Świerz – Zapała oraz mgr Urszula Kapturkiewicz po burzliwych obradach - było to bardzo trudne zadanie gdyż wszystkie prace są wyjątkowe – wyłoniła zwycięzców Konkursu.

            Wyniki klas I-IV :

            I miejsce – Patrycja Popielska klasa IVb

            II miejsce – Emilia Zapała klasa III

            III miejsce - Lena Zięba klasa III

            Wyróżnienie :

            Wiktoria Krzan klasa III

            Wiktor Grzyb klasa IVb

            Wyniki klas V - VIII:

            I miejsce – Milena Niedośpiał klasa VI

            II miejsce – Jakub Popielski klasa VII a

            III miejsce - Oliwia Grabka klasa V

            Wyróżnienie :

            Sebastian Rusnak klasa VI

            Dawid Grzyb klasa VII a

            Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom oraz uczestnikom i składamy serdeczne podziękowania za udział oraz poświęcony czas na wykonanie pięknych stroików

            Dziękujemy i zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach organizowanych przez Świetlicę szkolną.

            Organizatorzy mgr Urszula Kapturkiewicz i mgr Oksana Oleksandrova.

        • UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE
          • UROCZYSTOŚCI KATYŃSKIE

          • W sobotę 11 kwietnia, delegacja naszej szkoły wzięła udział w Uroczystościach upamiętniających ofiary Zbrodni Katyńskiej poświęcone żołnierzom, policjantom, strażnikom granicznym zamordowanym przez sowieckie NKWD w Katyniu, Twerze i Charkowie w 1940r. oraz ofiary katastrofy smoleńskiej z 2010r. W uroczystości udział wzięli dyrektor szkoły mgr Agnieszka Sasal, nauczyciel historii mgr Barbara Adamczyk oraz uczniowie klasy VIII w Poczcie sztandarowym szkoły: Oliwia Cichańska, Zosia Cichańska, Julia Czech, Wiktoria Grabka, Wojtek Chlipała i Wiktor Rapacz.

        • TRADYCJA JEST TWOJĄ GODNOŚCIĄ
          • TRADYCJA JEST TWOJĄ GODNOŚCIĄ

          • "Tradycja jest twoją godnością, twoją dumą, twoim szlachectwem” - to słowa Władysława Orkana, którymi zwracał się do młodych górali w swoich „Wskazaniach dla synów Podhala”. Uczniowie kl. VI brali wczoraj udział w ciekawych warsztatach zorganizowanych przez Gminą Bibliotekę i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu na temat tradycji i historii Zagórzan, które bardzo się uczniom spodobały, wzbudziły duże zaciekawienie i chęć dalszego zgłębiania tego tematu. Dziękujemy organizatorom za wartościowe zajęcia i czekamy na kolejne.

        • Z PODWÓRKA NA STADION ⚽️⚽️⚽️
          • Z PODWÓRKA NA STADION ⚽️⚽️⚽️

          • We wtorek 7 kwietnia, podczas gdy większość uczniów naszej szkoły odpoczywała korzystając z dnia wolnego od zajęć, cześć naszych wychowanków brała udział w kolejnej edycji turnieju ,,Z podwórka na stadion ". Po sukcesach z przed roku ( 3 miejsce w województwie), tym razem kończymy udział w turnieju na etapie powiatowym

            W kategorii U10 chłopcy kończą swoje rozgrywki w fazie grupowej mając na koncie 2 zwycięstwa i 1 porażkę, natomiast chłopcy w kategorii U12 dochodzą do finału, w którym niestety przegrywają.

            Mimo wszystko była to piękna i dzielna postawa za którą należą się gratulacje dla obu drużyn.

            Chłopaki obiecują że za rok bedzie lepiej.

            Opiekun drużyn mgr Ireneusz Potaczek

            Brawa dla chłopaków i Pana Irka, którzy spędzili dzień wolny od szkoły na sportowej rywalizacji

        • MISTERIUM "NAJWIĘKSZA MIŁOŚĆ"
          • MISTERIUM "NAJWIĘKSZA MIŁOŚĆ"

          • „Krzyż Chrystusa jest największym znakiem miłości, jaka została dana człowiekowi.”

            (Roman Brandstaetter)

            W środę, 1 kwietnia w dolnym kościele w Porębie Wielkiej odbyło się Misterium Męki Pańskiej „Największa Miłość”, przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej, głównie z klasy 7a. Przedstawienie wprowadziło widzów w atmosferę skupienia i refleksji nad tajemnicą męki oraz miłości Chrystusa. Szczególnego charakteru nadała mu narracja oparta na poruszających tekstach Romana Brandstaettera.

            Misterium zostało wyreżyserowane przez panią Aleksandrę Augustyn oraz ks. proboszcza Zdzisława Bogdanika. Kostiumy i scenografię przygotowała pani Elżbieta Świtała. Dzięki zaangażowaniu młodych aktorów oraz pracy twórców powstało piękne i głębokie w swoim przesłaniu przedstawienie, które skłoniło zgromadzonych do chwili zadumy i modlitwy.

        • NAJPIĘKNIEJSZE STROIKI WIELKANOCNE 🐣🌷🐰
          • NAJPIĘKNIEJSZE STROIKI WIELKANOCNE 🐣🌷🐰

          • Jak co roku okresie przedświątecznym, świetlica szkolna zorganizowała konkurs pt. „ Najpiękniejszy Stroik Wielkanocny”.

            Celem konkursu było kultywowanie tradycji świątecznych, rozwijanie kreatywności oraz zdolności manualnych uczniów. Na konkurs wpłynęło wiele fantastycznych prac stworzonych różną techniką. Dzieci wykazały się ogromną pomysłowością i wielkim zaangażowaniem. Jury konkursowe miało bardzo trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców, gdyż wszystkie prace były wspaniałe.

            Wyniki konkursu i wręczenie nagród nastąpi po powrocie do szkoły z przerwy świątecznej.

            Dziękujemy wszystkim biorącym udział w konkursie, gratulujemy wspaniałej kreatywności i wkładu pracy w wykonanie tych przepięknych prac

            Zachęcamy do ich podziwiania w galerii zdjęć.

            Organizatorki konkursu: mgr Urszula Kapturkiewicz i mgr Oksana Oleksandrova.

        • ZAPROSZENIE NA MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ
          • ZAPROSZENIE NA MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

          • Ks. Proboszcz Zdzisław Bogdanik i grupa aktorska z naszej szkoły zapraszają do kościoła w Porębie Wielkiej na dwa spektakle pt. "Największa Miłość". Szczegóły na plakacie.

        • OBRONA TYTUŁU MISTRZÓW POWIATU
          • OBRONA TYTUŁU MISTRZÓW POWIATU

          • Nasi chłopcy zrobili to ponownie!

            27 marca na hali sportowej przy szkole podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej odbyly się Mistrzostwa Powiatu limanowskiego w piłce ręcznej chłopców w ramach Igrzysk Dzieci rocznik 2013 i młodsi.

            Nasi uczniowie, broniący tytułu mistrza z poprzedniego roku, pokazali ,,moc " i po raz kolejny siegneli po tytuł mistrzowski!

            Wygrali wszystkie mecze i zameldowali się na najwyższym stopniu podium

            Tylko ciężka praca i systematyczność pozwalają osiągać sukcesy! Wielkie brawa i garatulacje dla nich

            Skład drużyny:

            Jania Eryk

            Zapała Jakub

            Woźniak Aleks

            Rusnak Jan

            Rusnak Sebastian

            Trojak Kacper

            Cebula Szymon

            Potaczek Patryk

            Smaciarz Jan

            Stróżak Alan

            Stąpór Jakub

            Kurek Oliwier

            Kołodziejczyk Karol

            Cichorz Paweł

            Nauczyciel: mgr Ireneusz Potaczek.

            O sukcesie naszych szczypiornistów piszą lokalne media

            https://limanowa.in/.../sp-poreba-wielka-najlepsza.../50634

        • WIOSENNO-WIELKANOCNA LEKCJA
          • WIOSENNO-WIELKANOCNA LEKCJA

          • W piątek, 27 marca 2026 r. – mimo zimowej aury za oknem – w klasie piątej zrobiło się naprawdę wiosennie!

            Podczas warsztatów wielkanocno-wiosennych z języka angielskiego uczniowie uczyli się przez zabawę Poznawaliśmy słownictwo związane z Wielkanocą oraz przypomnieliśmy sobie wiosenne wyrażenia.

            Warsztaty prowadziła mgr Katarzyna Adamczyk.

            Nie zabrakło śmiechu, energii i świetnej atmosfery

            Na zakończenie wszyscy zgodnie powiedzieliśmy:

            Happy Easter!

        • LEKCJA Z PRAWNIKAMI
          • LEKCJA Z PRAWNIKAMI

          • Ósmoklasiści brali dziś udział w lekcji online z prawnikami, zorganizowanej przez Ministerstwo Sprawiedliwości z okazji Dnia Edukacji Prawnej.

            Ministerstwo Sprawiedliwości wraz z samorządami (adwokaci, radcowie, notariusze) organizuje w szkołach lekcje, które przybliżają uczniom prawo, Konstytucję RP, prawa człowieka oraz specyfikę zawodów prawniczych. Celem zajęć jest poznanie przez młodzież zawodów prawniczych oraz pokazanie, jak prawo funkcjonuje w codziennym życiu. W ramach akcji prawnicy w przystępny sposób omawiają kazusy prawne, wyjaśniają różnice między zawodami prawniczymi i zachęcają młodych ludzi do zgłębiania wiedzy o prawie.

            Organizatorzy: Ministerstwo Sprawiedliwości, Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych i inne samorządy prawnicze.

            Szkołę do projektu zgłosiła i lekcję zorganizowała

            Doradca zawodowy

            mgr Agnieszka Sasal.

        • NASI UCZNIOWIE NA TRENINGACH I MECZACH W WIŚLE KRAKÓW!
          • NASI UCZNIOWIE NA TRENINGACH I MECZACH W WIŚLE KRAKÓW!

          • Wisła Future to program rozwojowy Akademi Piłkarskiei Wisły Kraków skierowany do zawodników trenerów i klubów partnerskich. Drużyny objęte projektem Drużyn Future w sezonie 2025/2026 to roczniki 2013-2016. Jednym z jego elementów sa treningi drużyny Future dla zawodników z klubów macierzystych, które wspierają ich rozwój i zwiększaja lczbę jakościowych jednostek treningowych.

            Miło nam poinformować, iż dwóch uczniów naszej szkoły Szymon Cebula oraz Patryk Potaczek, którzy na codzień są zawodnikami Akademii Piłkarskiej BONITO Mszana Dolna, bierze udział w tym projekcie

            Polega on na wspólnych treningach i turniejach pod okiem trenerów Wisły Kraków.

            Chłopcy brali już udział w turnieju w Katowicach, gdzie reprezentowali barwy Wisły.

            Dodatkowo Patryk 21 marca wystąpił w meczu Wisła Kraków - Garbarnia Kraków w kategorii U11 i zaprezentował się z bardzo dobrej strony.

            Życzymy chłopcom dalszego rozwoju swych pasji sportowych i wielu sukcesów

        • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA
          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

          • W piątek 20 marca 2026 r., w naszej szkole na przerwach zorganizowane zostało wyjątkowe stanowisko wolontariatu z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa (21.03).

            Uczniowie mieli okazję nie tylko zatrzymać się na chwilę i dowiedzieć się więcej o tym, czym jest zespół Downa, ale także poznać historie znanych osób z tym zespołem. Przygotowane materiały zachęcały do refleksji, rozmów i poszerzania świadomości w ważnym temacie akceptacji i różnorodności.

            Dużym zainteresowaniem cieszyła się część kreatywna – dzieci mogły zaprojektować własne, unikalne skarpetki, symbol solidarności z osobami z zespołem Downa. Wielu uczniów włączyło się również w akcję, zakładając tego dnia dwie różne skarpetki, pokazując w ten sposób swoją otwartość i wsparcie.

            Nie zabrakło także elementu zabawy – uczestnicy mogli wziąć udział w konkursie, odpowiadając na pytania związane z tematyką zespołu Downa. Na wszystkich, którzy podjęli wyzwanie, czekała słodka niespodzianka.

            Jesteśmy niezwykle dumni z zaangażowania naszych uczniów, którzy z ogromnym sercem przygotowali i poprowadzili całe wydarzenie. Dzięki nim akcja przebiegła wspaniale, a wielu z nich nie tylko świetnie się bawiło, ale także zdobyło nową wiedzę i spojrzało na temat różnorodności z jeszcze większą wrażliwością.

            Dziękujemy wszystkim za udział i wspólne tworzenie tak ważnej inicjatywy

            Organizatorką wydarzenia była pani psycholog mgr Sandra Duplak.

            W tym dniu odbyły się także zajęcia pt. "Wyjątkowe Dzieci", których celem było przybliżenie tematyki zespołu Downa, budowanie empatii oraz integracja uczniów

            kl.1a, 2a i 3.

            Zajęcia przeprowadziła pani mgr Barbara Adamczyk pedagog specjalny.

        • NASI SZCZYPIORNIŚCI NA PODIUM POWIATU
          • NASI SZCZYPIORNIŚCI NA PODIUM POWIATU

          • W dniach 18-19 marca odbyły się Mistrzostwa Powiatu limanowskiego w piłce ręcznej.

            18 marca 2026 na hali sportowej w SP1 Mszana Dolna na początek zaprezentowali się nasi najstarsi chłopcy z rocznika 2011/12.

            Broniący tytułu z dwóch ostatnich lat uczniowie z Poręby Wielkiej zaprezentowali się bardzo dobrze zdobywając 3 miejsceMoże być pewien niedosyt bo każdy z nich chciał więcej ale jak na bardzo młodą drużynę ( na 11 aż 9 z nich to rocznik młodszy) jest to spory sukces.

            Natomiast jeżeli w przyszłym roku wyciągną wnioski to będzie szansa na coś więcej.

            Brawa dla nich i oczywiście gratulacje

            Naszą szkołę reprezentowali :

            Pępek Fabian

            Jarosz Tymoteusz

            Kozyra Grzegorz

            Cebula Kacper

            Zelek Aleksander

            Wietrzyk Hubert

            Popielski Jakub

            Mrózek Damian

            Grzyb Dawid

            Liberda Piotr

            Bajak Maciej.

            Kolejne zawody z piłki ręcznej to rywalizacja dziewcząt z rocznika 2011/12 w ramach Igrzysk Młodzieży.

            Dzień po chłopakach czyli 19 marca również na hali w Mszanie Dolnej rywalizowaly dziewczęta.

            Tym razem nie udało sie po raz szósty z rzędu sięgnąć po mistrzostwo powiatu.

            Nasza młoda drużyna zajęła ostatecznie 4 miejsce przegrywając podium rzutach karnych . Mimo wszystko należą sie im brawa i gratulacje za ich zaangażowanie

            Dziewczęta wystąpiły w składzie:

            Tram Maja

            Lasak Małgorzata

            Jania Zuzanna

            Szywała Alicja

            Szczypta Amelia

            Zapała Ismena

            Sater Julita

            Halama Oliwia

            Cichorz Lena

            Nauczyciel obu drużyn mgr Ireneusz Potaczek

        • KULTURA W INTERNECIE
          • KULTURA W INTERNECIE

          • Na lekcji języka polskiego uczniowie klasy 6 omawiali ważny temat dotyczący odpowiedzialnego korzystania z Internetu. Podczas zajęć rozmawiali o zasadach bezpieczeństwa w sieci, ochronie prywatności oraz kulturalnym zachowaniu wobec innych użytkowników.

            Podsumowaniem pracy były krótkie filmiki przygotowane przez uczniów, w których przedstawili praktyczne rady dla wszystkich korzystających z Internetu. Była to nie tylko ciekawa forma nauki, ale także okazja do rozwijania kreatywności i umiejętności współpracy.

            Zajęcia prowadziła pani Agnieszka Rataj.

            Przypominamy, że w naszej szkole obowiązuje zakaz używania telefonów, wyjątkiem jest zgoda nauczyciela na potrzeby zajęć.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa w Porębie Wielkiej
      • tel./fax (018) 33-17-012
      • Szkoła Podstawowa
        im. Władysława Orkana
        w Porębie Wielkiej
        34-735 Niedźwiedź,
        woj. małopolskie, powiat limanowski

        Adres do e-Doręczeń:
        AE:PL-19229-78758-SUFSV-29
        Poland
    • Logowanie

  • Liczba wizyt

    liczba odwiedzin: 49452