"Moc działania razem" Pierwsze zajęcia MegaMisji były ekscytującym początkiem przygody z Julką, Kubą i Psotnikiem. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem brali udział i z niecierpliwością czekają na kolejne. Na początku zostały zaprezentowane ogólne założenia MegaMisji. Przedstawiona została również tematyka, która będzie towarzyszyła kolejnym zajęciom. Podczas przeprowadzonych zabaw uczniowie odkrywali, czym jest współpraca i jak ona może pomagać nam w życiu codziennym. Zajęcia zakończyły się podsumowaniem zdobytej wiedzy.
Aktualności
PIERWSZE ZAJĘCIA Z MEGAMISJĄ
- 8
RUSZAMY Z MEGAMISJĄ
W obecnym roku szkolnym 2024/2025 uczniowie klasy II biorą udział w ogólnopolskim programie edukacji społeczno - cyfrowej MegaMisja. Podczas zajęć prowadzonych przez cały rok uczniowie będą zdobywać odpowiednie kompetencje potrzebne nie tylko w środowisku cyfrowym, ale również w bezpośrednich relacjach społecznych. Tematem przewodnim jest higiena cyfrowa. Na zajęciach uczniowie będą budować pozytywne relacje rówieśnicze, uczyć się współpracy, wzmacniać poczucie bezpieczeństwa oraz podejmować odpowiedzialność za siebie i innych. Nauczą się również, jak bezpiecznie, kreatywnie i etycznie korzystać z mediów. Zgłębią podstawy dobrej komunikacji i zasady kulturalnej dyskusji. Poznają też aspekty ochrony prywatności i prawa w mwdiach, w tym prawo do ochrony godności i dobrego imienia. Program MegaMisja powstał dzięki FUNDACJI ORANGE i prowadzony jest w wielu szkołach w całej Polsce.
ZEBRANIE Z RODZICAMI
Serdecznie zapraszamy wszystkich rodziców na pierwsze zebranie w środę 18 września o godz. 15.30
Szczegóły na plakacie
KREDKOBRANIE 2024
Zachęcamy do udziału w ogólnopolskiej akcji charytatywnej Kredkobranie, której celem jest pomoc polskim dzieciom uczęszczającym do szkół i placówek oświatowych na Litwie i Ukrainie. Tegorocznej akcji towarzyszy hasło "Barwny świat szkolnych lat". Dzięki naszym darom codzienność polskich dzieci mieszkających na Kresach nabierze barw.
Patronat honorowy nad akcją objął m.in Wojewoda Małopolski, Małopolski Kurator Oświaty, Metropolita Krakowski. Zbiórka przyborów szkolnych i materiałów plastycznych trwać będzie w naszej szkole do końca września. Przyniesione dary prosimy przekazywać wychowawcom, pedagogom szkolnym. W październiku zostaną one przekazane do siedziby Fundacji w Krakowie, a następnie wysłane do potrzebujących.Bardzo dziękujemy za udział i zaangażowanie w 7 edycję akcji Kredkobranie!
Lista materiałów objętych akcją:
- kredki,
- zeszyty,
- bloki/papier kolorowy,
- farby,
- plastelina,
- pisaki,
- długopisy,
- piórniki,
- ołówki,
- kleje,
- przybory geometryczne, cyrkle,
- plecaki,
- gumki,
- nożyczki,
- temperówki,
- taśmy klejące,
- bibuły,
- teczki,
- ryzy papieru,
- pędzle.
NARODOWE CZYTANIE
UROCZYSTOŚĆ ROZPOCZĘCIA ROKU SZKOLNEGO
Wakacje jak co roku szybko minęły i dziś zaczyna się nowy rok szkolny 2024/2025. Uroczystość rozpoczęła się mszą św. a następnie kontynuowana była w szkole. Swą obecnością zaszczycili nas Wójt Gminy Niedźwiedź Pan Rafał Rusnak, Dyrektor nowosądeckiej Delegatury Małopolskiego Kuratorium Oświaty Pan Stanisław Szudek, Kierownik ZEAS Pani Bernadeta Liberda-Dziuba, Redaktor Kwartalnika ZGODA Pani Anna Liberda a także Pani Katarzyna Napora Przewodnicząca Rady Rodziców. Licznie dopisali rodzice uczniów a szczególnie klas pierwszych, którzy zostali uroczyście wprowadzeni i przywitani przez naszych znamienitych gości. W swych przemówieniach goście życzyli gronu pedagogicznemu, uczniom i nauczycielom dobrego roku szkolnego, entuzjazmu i wytrwałości. Pani dyrektor, dołączając się do życzeń, podziękowała Wójtowi i Radzie Gminy za ukończone inwestycje, które poprawiły wygląd i funkcjonalność szkoły. Dzisiejszą uroczystość uświetniły swym występem nasze zdolne uczennice. Następnie uczniowie udali się do klas na pierwsze powakacyjne spotkania z kolegami i koleżankami oraz z wychowawcami.
UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2024/2025
Serdecznie zapraszamy na Uroczystość Rozpoczęcia Roku Szkolnego 2024/2025 w poniedziałek 2 września 2024r.
Program uroczystości:
8.00- Msza św. w Kościele p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Porębie Wielkiej
9.00 - Uroczystość na hali sportowej w naszej szkole a następnie spotkanie z wychowawcami w klasach.
UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024 I POŻEGNANIE ABSOLWENTÓW
Dziś w naszej szkole zabrzmiał ostatni dzwonek w tym roku szkolnym. Ale zanim to nastąpiło, cała społeczność szkoły wzięła udział we Mszy św. dzękczynnej za ten mijający rok, odprawionej przez Księdza Proboszcza Zdzisława Bogdanika. Dalsza część uroczystości odbyła się na hali gimnastycznej a rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i uroczystym przekazaniem pocztu sztandarowego przez ósmoklasistów swoim następcom z klas siódmych. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Wójt Gminy Niedźwiedź Rafał Rusnak, który pogratulował uczniom promocji do kolejnych klas, ósmoklasistom gratulował ukończenia szkoły a nauczycielom, rodzicom i wszystkim uczniom życzył udanych wakacji.
Ósmoklasiści przedstawili pożegnalny program słowno -muzyczny, w którym podziękowali dyrekcji, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. Wszyscy otrzymali świadectwa ukończenia szkoły i życzenia szczęśliwej dalszej drogi od Pani Dyrektor i Wychowawczyni Pani Małgorzaty Aksamit. Podczas pożegnania ósmoklasistów nie zabrakło wzruszających chwil...
W trakcie uroczystości nagrodzono medalami wszystkich uczniów z klas II-VIII, którzy odnosili w tym roku szkolnym liczne sukcesy sportowe. Dyrektor szkoły podziękowała uczniom i Panu Ireneuszowi Potaczkowi za ich wspaniałą pracę, dzięki której nasza szkoła jest numerem 1 w Powiecie limanowskim. Był z nami też Pan Marian Zembura.
Dyrektor i Wychowawcy klas wręczyli uczniom świadectwa z wyróżnieniem, dyplomy i nagrody. Pani Dyrektor Agnieszka Sasal podziękowała wszystkim nauczycielom i wychowawcom za ich pracę w tym roku szkolnym, podziękowała uczniom i opiekunowi Samorządu Uczniowskiego za wiele zrealizowanych wspólnie inicjatyw. Wszyscy z radością pożegnali rok szkolny 2023/2024 i udali się na zasłużone wakacje
Do zobaczenia we wrześniu
Serdecznie dziękujemy Radzie Rodziców za ufundowanie pięknych dyplomów a Bankowi Bank Spółdzielczy w Mszanie Dolnej za darowiznę, z której zakupiono nagrody dla uczniów
POWIATOWY HATTRICK SPORTOWY
Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że nasza szkoła trzeci rok z rzędu jest na podium sportowym Powiatu limanowskiego
W punktacji końcowej szkół, podsumowującej bieżący rok szkolny, w Powiatowym Systemie Współzawodnictwa Sportowego Dzieci i Młodzieży Szkolnej w kategorii Igrzyska Młodzieży Szkolnej klas VII-VIII zajmujemy ze znaczącą przewagą punktową pierwsze miejsce
W kategorii Igrzyska Dzieci klas II-VI zajmujemy, ustępując o jeden punkt, trzecie miejsce
W punktacji powiatowej udział brało 57 szkół.
Na ten ogromny sukces złożyła się rzetelna praca uczniów i ich bardzo dobre wyniki sportowe a także i przede wszystkim wspaniała, pełna zaangażowania praca trenerska Nauczyciela wychowania fizycznego - Pana mgr Ireneusza Potaczka.
Serdeczne podziękowania i gratulacje
Wyniki sportowe to od lat ogromna duma Szkoły Podstawowej im. Władysława Orkana w Porębie Wielkiej a zarazem promocja szkoły i Gminy Niedźwiedź.
Składamy również serdeczne podziękowania dla Pana mgr Mariana Zembury za nieocenioną pomoc w trakcie treningów i wyjazdów na zawody sportowe
Praca z uczniami i sukcesy sportowe Pana Mariana są obecnie nadal kontynuowane przez następcę. Brawo
Poniżej link do artykułu w lokalnych mediach
ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2023/2024
Zapraszamy na Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2023/2024, które odbędzie się 21 czerwca 2024r. Program uroczystości:
8.00 - Msza św. w Kościele Parafialnym w Porębie Wielkiej
9.00 - uroczystość na hali sportowej w szkole, program artystyczny, pożegnanie absolwentów oraz rozdanie świadectw i nagród.
KARTA ROWEROWA
Egzamin na Kartę rowerową w Szkole Podstawowej im. Wł. Orkana w Porębie Wielkiej odbywał się dwuetapowo. Pierwszy etap - część teoretyczna - odbył się 28 maja 2024 r. W części tej uczniowie musieli wykazać się wiedzą z zakresu przepisów ruchu drogowego, znaków drogowych oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Natomiast egzamin praktyczny , który odbył się 12.06.2024 , polegał na sprawdzeniu umiejętności praktycznych kandydatów: przejazd po wyznaczonej trasie – uczestnicy mieli za zadanie przejechać trasę slalomu, musieli wykazać się manewrami na placu, hamowaniem w wyznaczonym miejscu, sygnalizowaniem skrętu. Wszyscy uczniowie , którzy przystąpili do egzaminu na Kartę rowerową zdali egzamin teoretyczny i praktyczny, uzyskując tym samym uprawnienia do poruszania się rowerem po drogach publicznych.
Nad bezpiecznym i sprawnym przeprowadzeniem egzaminu czuwała Pani Urszula Kapturkiewicz – nauczyciel techniki ( egzaminator) oraz Pani Małgorzata Loch i Pani Barbara Adamczyk.
Egzamin na kartę rowerową zdało 26 uczniów.
Przypominamy, że Karta rowerowa uprawnia również do poruszania się urządzeniami transportu osobistego (UTO).
Wszystkim, którzy zdali egzamin na kartę rowerową gratulujemy i życzymy bezpiecznej jazdy
Serdeczne podziękowania i gratulacje dla Pani mgr Urszuli Kapturkiewicz za przygotowanie i wzorcowe przeprowadzenie egzaminu
GMINNY KONKURS ORTOGRAFICZNY
5 czerwca w Zespole Placówek Oświatowych im. Katarzyny Smreczyńskiej w Koninie odbył się Gminny Konkurs Ortograficzny "O pióro Wójta Gminy Niedźwiedź". Naszą szkołę reprezentowały: Oliwia Cichańska, Oliwia Halama i Amelia Szczypta - najmłodsze uczestniczki. Dziewczynki otrzymały dyplomy za udział i drobne upominki.
Nauczyciele j. polskiego mgr Aleksandra Augustyn i mgr Agnieszka Rataj.
MISTRZOSTWA WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO W TRÓJBOJU LEKKOATLETYCZNYM
Miłe zakończenie sportowego roku szkolnego 2023/2024!
Na przepięknych obiektach sportowych w Olkuszu, 11 czerwca odbyły się Mistrzostwa Województwa małopolskiego w trójboju lekkoatletycznym w ramach Igrzysk Dzieci rocznik 2013 i młodsi!
Na 10 drużyn w finale wojewódzkim nasi chłopcy zajęli wysokie 5 miejsce
Niewiele zabrakło, aby być na podium-dosłownie kilka setnych w biegu lub kilku centymetrów w skoku lub rzucie!
Za rok wrócimy silniejsi!
Serdeczne gratulacje za wytrwałość w treningach , walkę do końca i wielkie zaangażowanie dla chłopców i nauczyciela wychowania fizycznego
Sķład naszej drużyny:
Jania Eryk
Woźniak Aleks
Zapała Jakub
Stróżak Alan
Stąpór Jakub
Cebula Szymon
Potaczek Patryk
Nauczyciel : mgr Ireneusz Potaczek
PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI W PIŁCE NOŻNEJ
W czwartek 6 czerwca w Limanowej odbył się półfinał wojewodzki w pilce nożnej Igrzysk Dzieci rocznik 2011 i młodsi. Nasza reprezentacja zakończyła przygodę z tą dyscypliną na 3 miejscu wcześniej zdobywając tytuł mistrza gminy oraz mistrza powiatu. Pomimo kontuzji dwóch zawodników zaprezentowali się bardzo dobrze.
Gratulujemy
Skład drużyny naszych chłopców:
Jarosz Tymoteusz
Misiura Jakub
Pępek Fabian
Rapacz Wiktor
Cebula Kacper
Kozyra Grzegorz
Mrózek Damian
Rusnak Hubert
Jania Eryk
Zapała Jakub
Nauczyciel : mgr Ireneusz Potaczek
GMINNY KONKURS MATEMATYCZNO- CHEMICZNY
Dnia 23 maja w Zespole Placówek Oświatowych w Podobinie odbył się gminny konkurs matematyczno- chemiczny " Dwa światy: matematyka i chemia". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 8: Joanna Cichórz, Oliwia Cichórz i Denys Torykov. Miło nam poinformować, że zajęlismy dwa miejsca na podium:
Joanna Cichórz zajęła miejsce II,
Denys Torykov miejsce III.
Gratulujemy naszym ósmoklasistom i życzymy dalszych sukcesów w szkołach ponadpodstawowych
Opiekun uczniów: mgr Wanda Smaciarz.
XVII ZLOT SZKÓŁ IM. WŁADYSŁAWA ORKANA
W dniu 06.06.2024 na Orkanówce w Porębie Wielkiej odbył się XVII Zlot Szkół im. Władysława Orkana. Uczniowie z klas IV – VI reprezentowali Naszą szkołę we wszystkich konkurencjach.
Największą popularnością cieszył się konkurs plastyczny dotyczący życia i twórczości Władysława Orkana. W tym konkursie uczennice Lena Michnowska z kl. IV i Lena Cichórz z kl. Va otrzymały wyróżnienie. Następnym konkursem Zlotu było wykonanie prezentacji w jaki sposób szkoła promuje swojego patrona w ciągu roku szkolnego 2023/2024 wśród społeczności swojej szkoły lub na zewnątrz. W tej konkurencji wykazali się uczniowie klasy VI tworząc 4 prezentacje multimedialne. Ostatnią konkurencją Zlotu było wykonanie inscenizacji wybranego fragmentu działa Władysława Orkana. Uczniowie klasy IV : Gabrysia Kacik, Karol Kołodziejczyk i Sebastian Rusnak przedstawili scenkę na podstawie noweli Władysława Orkana pt. „Lis”. Oprócz zmagań konkursowych uczniowie mieli okazję zawrzeć nowe znajomości przy wspólnych zabawach i grillu.
Opiekunami grupy z Naszej szkoły były mgr Katarzyna Chryc i mgr Urszula Kapturkiewicz.
SUKCES LITERACKI PAULINY I PANI OLI - MISTRZ I UCZEŃ
Miło nam poinformować, że uczennica klasy 6 -Paulina Szczypta uzyskała tytuł laureata zdobywając I miejsce w XXI Ogólnopolskim Konkursie Poetycko-Plastycznym "Błogosławiona Karolino, świeć nam przykladem", za wiersz zatytułowany "Różaniec".
Konkurs organizowany był przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Tarnowie oraz Zespół Szkolno -Przedszkolny w Woli Radłowskiej. Patronat nad wydarzeniem objął m.in. Marszałek Województwa Małopolskiego, Kuratorium Oświaty w Krakowie i Podkarpacki Kurator Oświaty.
Celem konkursu było przybliżenie ideałów i wartości, którymi kierowała się bł. Karolina Kózkówna- męczennica zabita w czasie I wojny światowej z rąk rosyjskiego żołnierza.
W konkursie brało udział 570 uczestników z całej Polski, a wśród nich uczniowie klasy 6 naszej szkoły- Zofia Cichańska, Oliwia Cichańska, Maja Tram, Stanisław Liberda, Sylwester Liberda oraz nasza laureatka Paulina.
Opiekunem uczniów była pani Aleksandra Augustyn, która w kategorii osób dorosłych została laureatem III miejsca tegoż konkursu za wiersze: "To dla Ciebie" oraz "Błogosławiona Karolino...". Wiersze naszych laureatek znajdują się w publikacji pt. "Błogosławiona Karolino świeć nam przykładem".
Serdeczne gratulacje dla Pauliny
Pani Oli serdecznie gratulujemy sukcesu jej uczennicy oraz osobistego
Cieszymy się, że Władysław Orkan ma w szkole swoich następców.
Poniżej publikujemy utwory naszych laureatek.
Paulina Szczypta
Różaniec
Weź do ręki różaniec od Matki
On pachnie modlitwą jak cudowne kwiatki
I powiedz, gdy będziesz teraz między nami,
Że jest nadzieja między paciorkami.
Przekazywałaś wiarę swoim podopiecznym,
Choć przyszło żyć im w czasie niebezpiecznym,
Przekaż tę prawdę tej naszej wspólnocie,
Abyśmy żyli w wierze, miłości i cnocie.
Aleksandra Augustyn
To dla Ciebie…
Błogosławiona Karolino
to dla Ciebie błyszczy w poświacie księżyca
jeden cekin z szaty Matki Bożej
królującej w ołtarzu
To dla Ciebie drży najdelikatniej
jedna z iskier wiecznej lampki
w nieco zakurzonym kościele
pełnym westchnień
To dla Cebie ciepłą się staje
kamienna posadzka
po której stąpają rozgoryczeni grzesznicy
grudniową nocą
To dla Ciebie przychodzę
z pewną nieśmiałością
by uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem
naszego Kościoła
To dla Ciebie
staram się najszerzej jak to możliwe
otworzyć serce
na działanie wspólnotowej Miłości
Błogosławiona Karolino…
W nurcie zamieszania
zabiegania
zapominania o sprawach
najwyższej serdeczności
stań przy nas
Błogosławiona Karolino
i pełnym miłości uśmiechem
zwyczajnie przytul
W pogmatwanych do ostateczności
międzyludzkich dotykach
w gąszczu zasmuconych samotności
w chaosie zgubionego czasu
stań przy nas
Błogosławiona Karolino
i pełnym ciepła gestem
zaproś nas do swego Kościoła
W codzienności rozognionej
potrzebą
w grzęzawisku nawyków
w szklanych domach rozgoryczenia
wśród płaczu rozpaczy i bezsilności
stań przy nas
Błogosławiona Karolino
i pełnym zrozumienia spojrzeniem
wskaż drogę do Najwyższej Miłości
I przemień
nasze małe światy
w których nie mieści się pojęcie Daru
w Krainę Wspólnoty
aby każdy z nas poczuł sercem
Błogosławiona Karolino
najdelikatniejszą więź
dającą przepiękne owoce Współ – czucia
DZIEŃ DZIECKA
W środę 29 maja świętowaliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Dziecka. Tradycyjnie w tym dniu odbywały się rozgrywki i zabawy w ramach "sportu na wesoło". Wszyscy, również nauczyciele, mieli możliwość wykazania się w różnych wesołych dyscyplinach. Klasy młodsze przygotowały piękną kolorową wystawę pt. "Czego chcą dzieci". Niespodziankę dla wszystkich przygotowała kuchnia szkolna w postaci pysznego posiłku oraz lodów, słodyczy i napojów pozyskanych od sponsorów. Dziękujemy
SUKCESY W LEKKOATLETYCZNYCH MISTRZOSTWACH POWIATU
W piątek 17.05. 2024 na Stadionie Miejskim w Mszanie Dolnej odbyły się Mistrzostwa Powiatu limanowskiego w trójboju i czwórboju lekkoatletycznym oraz festiwal sztafet.
Nasi uczniowie brali udział w każdej konkurencji. Oto wyniki:
Trójbój chłopców rocznik 2013 i młodsi zdobyli MISTRZOSTWO POWIATU
Skład drużyny:
Jania Eryk
Woźniak Aleks
Zapała Jakub
Stróżak Alan
Potaczek Patryk
Cebula Szymon
Stapór Jakub
Trójbój dziewcząt rocznik 2013 i młodsi:
V miejsce.
Indywidualnie spośród 53 uczestniczek zawodow Karina Potaczek została MISTRZYNIĄ POWIATU
Sklad drużyny:
Potaczek Karina
Bielak Martyna
Grabka Oliwia
Jania Zofia
Pyrz Bianka
Czwórboj dziewcząt rocznik 2011 i młodsi:
WICEMISTRZOSTWO POWIATU
Skład drużyny:
Tram Maja
Sater Julita
Cichorz Lena
Jania Zuzanna
Szywała Alicja
Zapała Ismena
Czwórbój chłopców rocznik 2011 i młodsi
VI miejsce w składzie:
Jarosz Tymoteusz
Misiura Jakub
Rapacz Wiktor
Cebula Kacper
Kozyra Grzegorz
Wietrzyk Hubert
W konkurencji sztafet sukcesem okazała się sztafeta szwedzka chłopców która zdobyła III miejsce w składzie :
Jarosz Tymoteusz
Rapacz Wiktor
Kozyra Grzegorz
Wietrzyk Hubert
Nie zawsze wygrywamy ale zawsze walczymy!!!!!
Brawa i gratulacje dla wszystkich uczestnikóworaz podziękowania dla Pani Wietrzyk oraz dla Pana Mariana Zembury za wielką pomoc i opiekę w czasie zawodów.
PÓŁFINAŁ WOJEWÓDZKI W PIŁCE RĘCZNEJ
W piątek 17 maja 2024 chłopcy z naszej szkoły rocznik 2009 i młodsi uczestniczyli w półfinale wojewódzkim w piłce recznej inaczej nazywanym zawodami rejonowymi w Bobowej koło Gorlic.
Uczniowie zajęli 4 miejsce, które powinno zaprocentować w kolejnym roku ponieważ większość z nich to rocznik 2010 czyli młodsi o rok.
Walczyli dzielnie i w rzutach karnych przegrali w meczu o 3 miejsce.
Oczywiście należą im się brawa i gratulacje
Skład drużyny SP Poręba Wielka:
Cichorz Piotr
Pierzchała Antoni
Cichański Oskar
Koczur Adam
Bielak Jakub
Domagała Sebastian
Mysza Michał
Dawiec Kacper
Opiekun i nauczyciel mgr Ireneusz Potaczek.
Po zawodach tej rangi trzeba się posilić więc udaliśmy się do restauracji na pyszny obiad ufundowany przez szkołę. Dziękujemy
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie