W piątek 25 listopada, dwa dni przed 147 rocznicą urodzin Władysława Orkana, odbyło się święto naszej szkoły. Miało ono szczególnie uroczysty wydźwięk, gdyż w trakcie uroczystości został odsłonięty i poświęcony obelisk przed szkołą. Powstał on z okazji 100. rocznicy wydania orkanowskich „Wskazań dla Synów Podhala” - 10 sierpnia 1922r. Obok obelisku usytuowany został maszt z flagą Polski. To wyjątkowe miejsce przed naszą szkołą nie powstałoby gdyby nie zaangażowanie wielu osób – zaproszonych na naszą uroczystość gości. Pani Dyrektor szkoły wyraziła dla nich serdeczne podziękowania za pomoc, przekazując im pamiątkową odznakę „Przyjaciela szkoły”. W tym dniu odwiedzili nas znakomici goście: Wicestarosta Powiatu limanowskiego Agata Zięba wraz z Radnymi powiatowymi Agnieszką Orzeł i Grzegorzem Wójcikiem, Wójt Gminy Lubień Kazimierz Szczepaniec, Starszy Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Dariusz Leśniak, władze samorządowe Gminy Niedźwiedź - Wój Rafał Rusnak, Przewodniczący Rady Gminy Zenon Dziedzic, Wiceprzewodniczący Franciszek Rapciak, Radna Anna Liberda i Inspektor Oświaty Stanisława Liberda. Gościli u nas również; Sołtys Poręby Wielkiej Tadeusz Cichański, Kustosz Orkanówki Jadwiga Zapała oraz Przedstawiciele LGD „Piękna Ziemia Gorczańska” z Prezesem Rafałem Kubowiczem na czele. Swą obecnością zaszczycili nas jak co roku Emerytowani Dyrektorzy szkoły oraz nauczyciele. W programie artystycznym przygotowanym przez Uczniów z nauczycielami zanazły się: występ szkolnego zespołu regionalnego Mali Porymbianie, występ uczniów klasy V przedstawiających „Wskazania dla Synów Podhala” oraz inscenizację orkanowskiego „Płanetnika”. W postać patrona szkoły wcielił się Mikołaj Kuczaj z klasy VIb. Na zakończenie części artystycznej nasze pierwszaki zaśpiewały zagórzańskie przyśpiewki. Za przygotowanie programu artystycznego odpowiedzialne były Panie mgr Aleksandra Augustyn, mgr Beata Gniecka i mgr Małgorzata Kielusiak. Następnie wszyscy zwiedzali wystawę tematyczną przygotowaną przez wszystkie klasy wraz z wychowawcami oraz częstowali się gorczańskimi przysmakami przygotowanymi przez Radę Rodziców. Serdeczne podziękowania dla wszystkich. Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z tej wspaniałej uroczystości wykonanych przez Magdalena Tram Fotografia -Gronart studio.
Aktualności
ŚWIĘTO SZKOŁY, POŚWIĘCENIE I ODSŁONIĘCIE POMNIKA WŁADYSŁAWA ORKANA
DZIŚ 147 ROCZNICA URODZIN PATRONA SZKOŁY
27.11.2022 r. przypada 147 rocznica urodzin Władysława Orkana, najwybitniejszego z naszych mieszkańców. Władysław Orkan to pseudonim literacki Franciszka Ksawerego Smaciarza, które zostało zmienione na Smreczyński w 1898 r., pochodził ze starego chłopskiego rodu. Urodził się 27.11.1875 r. we wsi Poręba Wielka, jako drugie z kolei dziecko – po starszym o 3 lata bracie Stanisławie, a przed młodszą, również o 3 lata siostrą Marią. Choć lata jego dzieciństwa biegły na tle pełnej uroku przyrody Gorców, ciężkie i smutne było jego dzieciństwo, tak jak ciężkie, trudne i smutne było życie tutejszych ludzi. Czytaj więcej na: https://niedzwiedz.naszabiblioteka.com/n,147-rocznica...
ŻYWA LEKCJA ZOOLOGII
22 listopada w naszej szkole odbyła się lekcja zoologii na żywo. Przyjechały do nas różne zwierzęta należące do bezkręgowców i kręgowców, a były to:modliszka, patyczki, skorpiony, pajęczaki ptaszniki i tarantula oraz traszki, jaszczurki, aksolot i węże. Uczniowie mogli posłuchać o biologii tych gatunków, zobaczyć je na żywo, dotknąć i pogłaskać. Lekcja bardzo się podobała, uczniowie pełni wrażeń i wiadomości czekają już na następną.
Organizatorką tych ciekawych zajęć była Pani Bożena Zabrzeńska-Szczygieł.
ZAPROSZENIE DLA RODZICÓW
Serdecznie zapraszamy Szanownych Państwa Rodziców na Święto Szkoły w piątek 25 listopada. Mile widziane stroje regionalne.
Zajęcia w tym dniu wyglądać będą następująco:
Uroczystość trwać będzie do ok. godz.11.30, po obiedzie uczniowie idą do domu.
SUKCES LITERACKI PANI OLI
Nauczycielka języka polskiego Pani mgr Aleksandra Augustyn została laureatką Konkursu Akcji Katolickiej pod hasłem: "Ojczyznę kocham bardziej niż własne serce". Konkurs przebiegał w trzech etapach: parafialnym, dekanalnym i diecezjalnym, a jego celem było promowanie nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego w odniesieniu do Ojczyzny.
Uroczysta gala finałowa odbyła się w Tarnowie 20 listopada 2022 roku. Nagrody i dyplomy wręczali Wicewojewoda Województwa Małopolskiego pan Ryszard Pagacz i ks.dr hab. Jan Bartoszek - Asystent Kościelny Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej oraz pan Robert Rybak- Prezes Instytutu Akcji Katolickiej. Wielkie brawa i gratulacje
MALI MISTRZOWIE SPORTU
W dniu 15 listopada w Mszanie Dolnej odbyły się Mistrzostwa Powiatu limanowskiego dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej, tzw turniej "Mały Mistrz" . Oczywiście nie mogło zabraknąć tam uczniów i uczennic naszej szkoły. Debiut na powiatowych zawodach sportowych, i to w wielkim stylu - zajmując 3 miejsce w ogólnej klasyfikacji, zaliczyli uczniowie klasy trzeciej.
Wielkie brawa i gratulacje dla najmłodszych!
Skład drużyny SP PORĘBA WIELKA:
1. Bielak Martyna
2. Kurek Emilia
3. Potaczek Karina
4. Wietrzyk Anita
5. Jania Eryk
6. Kurek Oliwier
7. Rusnak Sebastian
8. Woźniak Aleksander
Wychowawca klasy mgr Anna Czech, opiekun drużyny mgr Ireneusz Potaczek.
KONKURS PAPIESKI
15 listopada w naszej szkole został rozstrzygnięty konkurs papieski, którego tematem były „Pasje i zainteresowania św. Jana Pawła II”. W konkursie udział wzięło 15 uczniów. Użyli oni różnych technik plastycznych. Spośród prac komisja wybrała te,które były najciekawsze i wykonane samodzielnie.
I miejsce zdobyła Julita Spyrka
II miejsce – Patrycja Popielska
III miejsce – Marta Cichańska
Wyróżnienie – Bartosz Kurek
Wszystkie prace zostały nagrodzone. Dziękujemy za zainteresowanie konkursem i zapraszamy do udziału w przyszłym roku.
Organizatorzy: s. Agnieszka Szczygieł, p. Iwona Haras.
KONCERT PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w naszej szkole odbyła się uroczysta Akademia. Święto Niepodległości uczciliśmy śpiewając polskie pieśni patriotyczne przygotowane przez wszystkie klasy. Podczas uroczystości, o godz. 11.11 odśpiewaliśmy hymn państwowy, włączając się kolejny raz do ogólnopolskiej akcji Szkoła do Hymnu. Wspólnie z nami wszystkie zwrotki hymnu śpiewali nasi ukraińscy uczniowie z oddziału przygotowawczego. Uroczystość została przeprowadzona przy pomocy sprzętu nagłośnieniowego zakupionego w ramach Programu
SZKOŁA DO HYMNU!
Dziś o godz. 11.11, podczas Akademii z okazji Święta Niepodległości, cała społeczność szkolna; Dyrekcja, Grono Pedagogiczne, Rodzice i Uczniowie odśpiewali uroczyście Hymn Państwowy. Uczestniczymy w kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki
ZAPROSZENIE NA WSPÓLNE ŚPIEWANIE PIEŚNI PATRIOTYCZNYCH
Serdecznie zapraszamy Rodziców oraz Dziadków naszych uczniów do wspólnego uczczenia Święta Niepodległości. Uroczystość odbędzie się w naszej szkole w czwartek 10 listopada od godz. 9.50
Podczas Akademii odśpiewamy piękne polskie pieśni patriotyczne, natomiast o godz. 11.11 odśpiewamy Hymn Polski, włączając się do ogólnopolskiej akcji "Szkoła do Hymnu". Zapraszamy
BAŚNIOWA LEKCJA W IVB
5 listopada miało miejsce jedno z najsympatyczniejszych świąt dla młodych czytelników - Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek.
Uczniowie klasy IV b na lekcji języka polskiego przypomnieli sobie bohaterów ulubionych baśni: "Kopciuszek", "Calineczka" i" Trzy małe świnki"
Przygotowali krótkie scenki teatralne wcielając się w bohaterów, którzy walczą ze złem i pokonują trudności. Przypomnieli sobie, że każda bajka dobrze się kończy i niesie ze sobą mądre przesłanie. Baśniową lekcję przeprowadziła z uczniami Pani mgr Agnieszka Rataj
ZAGÓRZAŃSKIE WARSZTATY
Uczniowie klasy 8a brali udział w ciekawych zajęciach z projektu "Zagórzańska czytanka" . Poznawali słownictwo gwarowe, historię Zagórzan, na podstawie tekstów regionalnych przygotowywali krótkie scenki teatralne.
Warsztaty zorganizowane przez Gminna Biblioteka i Ośrodek Kultury w Niedźwiedziu dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Dziękujemy
Zajęcia przeprowadziła mgr Agnieszka Rataj
UWAGA KONKURS
Nasza szkoła bierze udział w Konkursie na animację z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Organizatorami konkursu są Policja, Marszałek Województwa Małopolskiego, Małopolskie Kuratorium Oświaty.
Uczniowie chętni do stworzenia ciekawych animacji zgłaszają się do koordynatora konkursu Pana Łukasza Sułkowskiego. Zapraszamy
ODWIEDZAMY GROBY ZMARŁYCH
Można odejść na zawsze, by stale być blisko..." - ks. J. Twardowski
W związku ze zbliżającym się Dniem Wszystkich Świętych i Świętem Zmarłych, 28 października Samorząd Uczniowski z Opiekunem mgr Wandą Smaciarz udał się na cmentarze w Porębie Wielkiej oraz w Niedźwiedziu, aby uczcić pamięć zmarłych pracowników szkoły oraz osób zasłużonych dla naszego regionu.
Uczniowie zapalili znicze na grobach zmarłych m.in. śp. Zofii Smreczynskiej, śp. Marii Zwierzyńskiej- pierwszej żony Władysława Orkana, śp. kapitana Juliana Zapały - pseudonim ,,LAMPART" - majora i dowódcy IV pułku AK, śp. Bronisława Kaczora oraz zmówili modlitwę w ich intencji.
Uczciliśmy również pamięć patrona naszej szkoły Władysława Orkana, zapalając znicz pod krzyżem na cmentarzu w Porębie Wielkiej. Pani Dyrektor mgr Agnieszka Sasal odwiedziła grób byłego Dyrektora naszej szkoły ś.p. Andrzeja Skirlińskiego w Mszanie Dolnej.
SREBRO I BRĄZ NA MISTRZOSTWACH POWIATU LIMANOWSKIEGO W KOSZYKÓWCE
W dniu 27 października w Limanowej odbyły się Mistrzostwa Powiatu limanowskiego w koszykówce 3x3 dziewcząt i chłopców z rocznika 2010 i młodsi. Jest to bardzo popularna odmiana koszykówki w której bierze udział coraz więcej dzieci i młodzieży.
Nasi uczniowie zaprezentowali się bardzo dobrze! Dziewczęta zajęły 2 miejsce natomiast chłopcy miejsce 3 .
Skład drużyny dziewcząt:
Wojtyczka Anna
Stąpór Julia
Rusnak Martyna
Mrózek Paulina
Skład drużyny chłopców:
Pierzchała Antoni
Jania Hubert
Mysza Michał
Jarosz Tymoteusz
Cichański Oskar
Opiekunem obu drużyn jest Ireneusz Potaczek
Gratulacje
WYCIECZKA DO AKADEMII PANA KLEKSA
W dniu 20.10 klasa IV uczestniczyła w ciekawej i niezapomnianej wycieczce. Wraz z panią Dyrektor zostaliśmy zaproszeni przez byłego ucznia naszej szkoły, a obecnie kierownika produkcji filmowej - Arka Potaczka. Dzięki jego uprzejmości obejrzeliśmy, jak wygląda i dowiedzieliśmy się jak powstaje plan filmowy oraz scenografia.
Poznaliśmy tajniki pracy scenografa, producenta, oświetleniowca i aktorów.
W pięknym pałacu w Brzesku kręcony jest film - nowa wersja "Akademii Pana Kleksa". Serdecznie dziękujemy Panu Arkowi za umożliwienie naszym uczniom przeżycia tak niezwykłych chwil, poświęcony czas i ciekawą lekcję. Było to wspaniałe i niezapomniane przeżycie. Na obecną chwilę, ze względu na tajemnicę filmową, nie możemy opublikować wszystkich zdjęć z pięknego planu filmowego. Opublikujemy je po premierze filmu, i wtedy będziemy wspominać, że zwiedziliśmy Akademię przed powstaniem filmu.Tę wspaniałą wycieczkę dla czwartaków, którzy są świeżo po przeczytaniu lektury "Akademia Pana Kleksa", zorganizowała pani Wicedyrektor i zarazem nauczyciel języka polskiego mgr Agnieszka Rataj
MAŁOPOLSKI PROGRAM STYPENDIALNY W RAMACH RPO WM 2022/2023
Celem projektu pn. Małopolski Program Stypendialny w ramach RPO WM nr RPMP.10.01.05-12-0041/22 w ramach 10. Osi Priorytetowej Wiedza i kompetencje, Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020, jest wzmocnienie potencjału szczególnie uzdolnionych uczniów szkół podstawowych (począwszy od klasy V) oraz ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących w obszarze przedmiotów przyrodniczych, informatycznych, języków obcych nowożytnych, matematyki lub przedsiębiorczości poprzez wsparcie stypendialne w roku szkolnym 2022/2023.
więcej informacji:
SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY
W naszej szkole gościliśmy wczoraj "Teatr Eden", który zaprezentował spektakl pt."Ukryte bogactwo" . Uczniowie klas I-III oraz przedszkolaki podczas przedstawienia poznali świat małego chłopca, który musiał zmierzyć się z zazdrością starszego brata i niełatwą służbą w pałacu Faraona. Widzowie podczas opowieści przekonują się co jest najważniejsze w życiu. Aktorzy przez cały spektakł aktywizowali uczniów. Na sam koniec dzieci dochodzą do wniosku, że nie warto być zazdrosnym a największe bogactwo ukryte jest gleboko w sercach i każdy może je tam odnaleźć. Spektakl został sfinansowny przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Koordynatorem tego przedsięwzięcia była pani Pedagog mgr Dorota Talaga. Bardzo dziękujemy
PRELEKCJA O ZASADACH BEZPIECZEŃSTWA
W dniu 20 października odbyła się prelekcja dla uczniów prowadzona przez przedstawicielkę Komisariatu Policji w Mszanie Dolbej panią sierż.sztab.Agnieszkę Kot. Temtem spotkania była bezpieczna droga do i ze szkoły. Uczniowie klas I-III mogli także zobaczyć podstawowe wyposażenie policji co bardzo się im podobało.W klasach starszych poruszono także tematy związane z bezpieczeństwem w sieci a także z odpowiedzialnością katną nieletnich. Serdecznie dziękujemy p.sierż.sztab.Agnieszce Kot za przeprowadzenie ciekawej i bardzo ważnej prekekcji
CYRK
Sala gimnastyczna w naszej szkole zamieniła się dziś w arenę cyrkową. Było dużo radości i wspólnej zabawy.
Archiwum Aktualności
- Czerwiec 2026
- Maj 2026
- Kwiecień 2026
- Marzec 2026
- Luty 2026
- Styczeń 2026
- Grudzień 2025
- Listopad 2025
- Październik 2025
- Wrzesień 2025
- Sierpień 2025
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Wszystkie